UNESCO - UIA 2026 Dünya Mimarlık Başkenti: Barselona

2023 UNESCO - UIA Dünya Mimarlık Başkenti olan Kopenhag’da "Sürdürülebilir Gelecekler - Kimseyi Geride Bırakma” temasıyla 2 - 6 Temmuz 2023 tarihleri arasında düzenlenen UIA Dünya Mimarlık Kongresi’nde Barselona şehri 2026 Dünya Mimarlık Başkenti olarak belirlendi.

Barselona ve Pekin, 2026'da Dünya Mimarlık Başkenti ünvanını almak ve bir sonraki UIA Dünya Mimarlık Kongresi’ne ev sahipliği yapmak isteyen iki aday şehirdi. UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, Dominique Perrault'un başkanlık ettiği Dünya Mimarlık Başkenti için UNESCO-UIA Ortak Komitesi'nin tavsiyesi üzerine Barselona şehrinin 2026 Dünya Mimarlık Başkenti olarak belirlendiğini söyledi.

Audrey Azoulay, UIA Dünya Mimarlar Kongresi'nde yaptığı konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Dünya Mimarlık Başkenti ünvanının 2026'da Barselona'ya geçtiğini açıklamaktan memnuniyet duyuyoruz. Barselona, mimarlık ve kültürün küresel kamu yararı için günümüzün zorluklarına nasıl yanıt verebileceğini aktararak Kopenhag'ın başarılarını detaylandırmaya devam edecek”.

2026 Dünya Mimarlık Başkenti olan Barselona, tüm takvim yılı boyunca bir dizi önemli etkinlik ve programa ev sahipliği yapacak. Consejo Superior de los Colegios de Arquitectos de España (CSCAE) / İspanya Mimarlar Yüksek Konseyi ve Colegio Oficial de Arquitectos de Cataluña (COAC) / Katalonya Mimarlar Konseyi ile Barselona Belediyesi işbirliğinde kapsamlı bir etkinlik programı hazırlanması planlanıyor.

Etiketler: