UrbanLab: SAMDAQU Uluslararası Yaz Okulu'na Başvurular Başladı

UrbanLab SAMDAQU araştırma yöntemiyle Semerkant’ın gelişmesine katkı sunmayı amaçlayan ve çeşitli etkinliklerle bunu desteklemeyi hedefleyen bir araştırma grubu. Bu amaçla Semerkant’ta bu yaz 22 Temmuz - 18 Ağustos 2024 tarihleri arasında UrbanLab’in ilk etkinliği olan uluslararası yaz okulu Emrah Türkyılmaz ve Esin Özkılıç koordinatörlüğünde gerçekleşecek.

Programın ana teması günlük yaşamın izinde kentsel turizmi yeniden düşünmek üzerine kurgulanmış olup bu kapsamda öğrencilerin kenti ve sakinlerini anlayarak, sürdürülebilir yaklaşımlarla Semerkant’ın tarihi çekirdeğinde yer alan Gur Amir Mahallesi’ndeki turizm aktivitelerini yeniden ele almaları bekleniyor. Program, 2+2 olarak kurgulanmış olup ilk 2 haftası dikey stüdyo olarak yüz yüze grup çalışması, diğer 2 haftası online bireysel çalışma olacak ve yaz okulunu uluslararası bir jürinin değerlendirmesi sonucunda son bulacak.

Yaz okulunun açık çağrısında yer alan metin ise şu şekilde:
"Kentsel Turizmi Günlük Kent Pratikleriyle Tekrar Düşlemek
Semerkant dünya şehirleri arasında tarihin akışında önemli bir yere sahiptir. İpek Yolu üzerinde olması da şehrin tarih boyunca aktif olarak kullanılmasını sağlamış ve şehri bölge için önemli bir buluşma noktası haline getirmiştir. Semerkand günümüzde hem sosyo-kültürel hem de ekonomik açıdan bölge için halen önemli bir merkez konumundadır. Öte yandan, Özbekistan dünyaya açıldıktan sonra dünya turizmi açısından da önemli bir çekim merkezi haline gelmiştir. Bu durum, Semerkant'ın gizli hazinelerini, geleneklerini ve günlük yaşamını dünyaya tanıtmak için çok önemli bir fırsattır. Bu açıdan bakıldığında tarihi kentin yaşayan bir kültürü ve kentsel dokusunun bir parçası olan ‘mahalle’, Semerkant'ta turizmin gelişmesi için bir potansiyel olgu olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca ‘mahalle’nin varlığı şehrin sosyo-kültürel kodlarının yeni nesillere aktarılması açısından da potansiyel taşımaktadır.

Yaz okulu kapsamında çalışılacak olan ‘Gür Amir Mahallesi’ kent turizminin gelişmesi açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Bunun ışığında kent turizminin sosyo-kültürel ve ekonomik girdileri dikkate alınarak katılımcı öğrencilerin Özbek günlük yaşam ritüellerini ve geleneklerini anlayarak projeler geliştirmeleri beklenmektedir. Bu bağlamda mevcut sokak yaşamının devamı ve önerilen programların uygunluğu Semerkant'ın turizm altyapısının güçlendirilmesinde ve sürdürülebilirliğinde önemli rol oynayacaktır."

Özbekistan’ın Semerkant şehrinde gerçekleştirilecek olan yaz okulu 28 gün sürecek ve katılımcı öğrenciler başarılı olarak tamamladıkları takdirde 10 ECTS almaya hak kazanacak. Mimarlık, kentsel tasarım, şehir ve bölge planlama, peyzaj mimarlığı ve iç mimarlık lisans ve yüksek lisans öğrencilerine açık olan programın dili ise İngilizce olacak. Katılımcı öğreticilerin ve öğrencilerin konaklamaları SAMDAQU tarafından karşılanacak.

Yaz okuluyla ilgili detaylı bilgi için: urbanlab.samdaqu.edu.uz
UrbanLab ekibiyle iletişime geçmek için: [email protected]
UrbanLab ile ilgili güncel haberler için: urbanlab_samdaqu

Etiketler: