Venedik Mimarlık Bienali'nin İlk Direktörü Paolo Portoghesi Hayatını Kaybetti

Venedik Mimarlık Bienali'nin ilk direktörü İtalyan mimar ve mimarlık tarihçisi Paolo Portoghesi, 30 Mayıs 2023 Salı günü İtalya'nın Calcata kentinde 92 yaşında vefat etti.

1979'da Portoghesi, Venedik Mimarlık Bienali’nin ilk direktörü olarak atandı. Aynı yıl, San Marco Havzasındaki Punta della Dogana'da demirleyen Teatro del Mondo'yu tasarlaması için Aldo Rossi'yi görevlendirdi. Maurizio Scaparro'nun yönettiği Bienal Teatro'nun performansları da bu alanda yapıldı.

1980'de Portoghesi, aralarında Ricardo Bofill, Frank Gehry, Arata Isozaki, Hans Hollein, Rem Koolhaas, Franco Purini, Laura Thermes, Denise Scott-Brown, John Rauch ve Robert Venturi'nin de bulunduğu yirmi uluslararası mimarı gerçek boyutlu cepheler tasarlamaya davet etti. Strada Novissima olarak bilinen Corderie dell'Arsenale içinde yer alan 70 metre uzunluğundaki bu sahte cadde halka açıldı ve bienalin ilk Uluslararası Mimarlık Sergisi olan "Geçmişin Varlığı"nın da başlangıcı oldu. Portoghesi, 1992 yılına kadar Venedik Mimarlık Bienali direktörü olarak görev yaptı.

Papanice Evi
Roma'daki Cami ve İslam Kültür Merkezi
Strazburg Camii

Portoghesi’nin mimari çalışmaları arasında dört proje öne çıkıyor: Papanice Evi (1968), Roma'daki Cami ve İslam Kültür Merkezi (1984 - 1995), Roma'daki Parco Talenti'deki Rönesans Bölgesi (2001) ve Strazburg Camii (2012). Portoghesi, 1962 - 1966 yılları arasında ise Roma Üniversitesi'nde Mimari Eleştiri Tarihi dersi verdi. 1968 - 1976 yılları arasında dekan olarak görev yaptığı Milano Politeknik'te Mimarlık Tarihi Profesörü ünvanını aldı.

Etiketler:

İlgili İçerikler: