YAP 2018: Sabitler ve Değişkenler Arasında

Dream The Combine tarafından tasarlanan Hide & Seek adlı yerleştirme, Genç Mimarlar Programı (YAP) 2018 kapsamında MoMA PS1’de ziyarete açıldı. Sabitler ve değişkenler arasında yeni ilişkiler türeten proje devinim halinde bir geçici kent peyzajı oluşturuyor.

Sokaklardan, kalabalıktan ve günümüz şehirlerinde rastlanan, birbirini etkileyen ilişkilerden esinlenen proje, müzenin komşu avluları ve çevre sokaklar arasında beklenmedik bağlantılar kurmayı amaçlıyor. Tasarım avluya yayılan ve birbiriyle kesişen sekiz parçadan oluşuyor. Yatayda uzanan metal strüktürlerin her birinde bir çerçeve ile sarkıtılan ve içeri doğru bakan aynalar bulunuyor. Sabit olmayan bu aynalar rüzgarın etkisi ya da ziyaretçilerin dokunuşuyla hareket ettiğinde ise değişen görüntüler umulmadık mekansal ilişkilerin ortaya çıkmasnı sağlıyor. Kaçış noktaları, değişen ayna görüntülerinin derinliklerinde kaybolurken, mekandaki illüzyon fiziksel sınırların ötesine geçiyor, yeni formlara dönüşüyor ve avlular ile sokak boyunca görsel ilişkiler doğuyor. Yerleştirmede yer alan podyum ve hamak gibi parçalar da ziyaretçileri avluya çekerek doğaçlama kullanımlara davet ediyor.

Fotoğraflar: Pablo Enriquez
fotoğraflar: Pablo Enriquez

Hide & Seek projesini Long Island City'deki hızlı yapılaşmanın etkilerini test etmek için provokatif bir müdahale olarak niteleyen müze, ziyaretçileri daha yatay bir mekansal kurguda iletişime girmeye ve etkileşime davet ediyor. Proje 3 Eylül'e kadar ziyaret edilebilir.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL