Geçiciliğe Dair Fikirler

Yap İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı’nın ikinci geçici yapısı belirlendi. Pattu (Cem Kozar, Işıl Ünal) tarafından tasarlanan Katı Olan Her Şey başlıklı proje, Haziran başında İstanbul Modern’in bahçesinde uygulanacak.

Yapılar, belki de insan ömründen daha uzun süre ayakta kaldıkları için anılarımızı bağladığımız birer çapa gibidir. Peki ne denli sağlamdırlar? Taş, çimento ya da mermerden yapılmış olmaları onları ebediyen ayakta tutmaz aslında. Bir günde kolayca yok olup gidebilirler. Marx’ın ünlü “Katı olan her şey buharlaşıyor” sözünün bir kısmını bu nedenle ödünç aldık.

Katı Olan Her Şey, pattu

Yaklaşımımız, İstanbul Modern’i çevreleyen alanı tüm bileşenleriyle birlikte parçalara ayırmak ve mimarinin geçici yüzünü gözler önüne serecek şekilde yeniden bir araya getirmekti. Tasarım burada inşa edilmiş önceki binaların geometrilerini alıyor ve bunları birbirleriyle çarpıştırarak kaotik bir biçime sokuyor. Fakat gün içinde şeffaf şekiller matlaştıkça bu kaos da bir anlam ifade etmeye başlıyor. Geçmişin geometrileri bir görünür bir görünmez oluyor. Bölgenin endüstriyel tarihinden beslenen “Katı Olan Her Şey”, hem geçmişe dair bir hatırlatma hem yakında yeniden değişecek olan bölgenin geleceğine dair bir bildiri, geleceğe daha eleştirel bakmamızı öneren.

Bölgenin endüstriyel tarihi, malzeme seçimlerimizi de etkiledi. Ana biçimler okside metalden yapılacak. Gölgeliklerde ise sıcağa tepkime veren akıllı metal alaşımlardan faydalanılarak hava ısındığında kapanan, soğuduğunda açılan yüzeyler elde edilecek. Bunların altında ise paletler, çalılar, yastıklar ve şezlonglardan oluşan bir peyzaj uzanacak.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL