Zeyrek Çinili Hamam Yeni Bir Söyleşi Serisine Ev Sahipliği Yapıyor

13 yıl süren kapsamlı restorasyon çalışmaları sonucunda şehre yeniden kazandırılan Zeyrek Çinili Hamam’da yeni bir söyleşi dizisi başlıyor.

Söyleşiler, geçtiğimiz günlerde yayımlanan “Barbaros’un Çinili Hamamı: Sinan’dan Bir Başyapıt” kitabı yazarlarının katılımıyla gerçekleşecek. Yayındaki makaleler çerçevesinde hamam ve hamam kültürünün farklı yönlerini ele alan söyleşilerin moderatörlüğünü ise kitabın editörleri Aslı Özbay ve Aykut Şengözer üstlenecek.

20 Ocak - 24 Şubat 2024 tarihleri arasında hamamın erkekler soğukluk bölümünde ve ücretsiz olarak gerçekleşecek söyleşilere katılmak için shop.zeyrekcinilihamam.com adresinden kayıt yaptırmak gerekiyor.

Etkinlik Programı
20 Ocak Cumartesi, 15.30
Çinili Hamam: Bir Mimari Koruma Projesi

Konuşmacılar: Yavuz Suyolcu, Cengiz Kabaoğlu
Moderatör: Aslı Özbay
“Barbaros’un Çinili Hamamı: Mimar Sinan’dan Bir Başyapıt” adlı kitabın etrafında şekillenen konuşma dizisinin ilkinde The Marmara Grubu İnşaat ve Projeler Direktörü Yavuz Suyolcu ve restorasyon projesinin mimarı Cengiz Kabaoğlu, on üç yıl süren bu kapsamlı restorasyon sürecini el alacaklar.

27 Ocak Cumartesi, 15.30
Çinili Hamam: Mimarisi, Çinileri ve Süsleme Özellikleri
Konuşmacılar: Filiz Yenişehirlioğlu, Baha Tanman
Moderatör: Aykut Şengözer
Koç Üniversitesi Arkeoloji Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi ve VEKAM Direktörü Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu ile Suna - İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Bilim Kurulu Başkanı ve akademisyen Baha Tanman, hamamın mimari özellikleri, çinileri ve restorasyon sonucu gün ışığına çıkan süslemelerine odaklanacaklar.

3 Şubat Cumartesi, 15.30
Osmanlı İstanbul’unda Hamam Kültürü ve Çinili Hamam’ın Önemi
Konuşmacı: Leyla Kayhan Elbirlik
Moderatör: Aslı Özbay, Aykut Şengözer
Zoom üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleşecek söyleşide akademisyen Dr. Leyla Kayhan Elbirlik, erken dönem Osmanlı İstanbul’unda hamamın toplumsal yaşamdaki yeri ve tarih içinde yaşadığı dönüşüm ve Çinili Hamam’ın bu tarihsel yolculuktaki yerini ele alacak.

10 Şubat Cumartesi, 15.30
Çinili Hamam’dan bir Kitap Yapmak
Konuşmacılar: Yeşim Demir Pröhl, Orhan Cem Çetin, Murat Germen
Moderatörler: Aslı Özbay, Aykut Şengözer
Serinin dördüncü konuşmasında kitabın tasarımcısı Yeşim Demir Pröhl ile fotoğraf sanatçıları Orhan Cem Çetin ve Murat Germen, iki yıllık bir proje olan “Barbaros’un Çinili Hamamı: Mimar Sinan’dan Bir Başyapıt” kitabında yer alan makalelerin hazırlanmasından, hamamın fotoğraflanmasına ve kitabın görsel dilinin oluşmasına uzanan sürece odaklanacaklar.

Fotoğraf: Giovanni Emilio Galanello
Fotoğraf: Giovanni Emilio Galanello
Fotoğraf: Murat Germen
Fotoğraf: Murat Germen

17 Şubat Cumartesi, 15.30
Çinili Hamam’dan Victoria ve Albert Müzesi’ne: Çinilerin Yolculuğu
Konuşmacı: Tim Stanley
Moderatör: Aykut Şengözer
İngilizce olarak gerçekleşecek söyleşide, Victoria ve Albert Müzesi (V&A) Ortadoğu Sanatı ve Tasarımı Koleksiyonundan sorumlu küratör Tim Stanley, hamamın 19. yüzyılda sökülüp Avrupa’da satılan çinilerinden bir kısmının dolaylı yollarla V&A tarafından satın alınmasını ve bir süre yanlış bir kökenle bilinen bu çinilerin Çinili Hamam’a ait olduklarının nasıl anlaşıldığını anlatacak.

24 Şubat Cumartesi, 15.30
Çinili Hamam’da Şiir ve Hat Sanatı
Konuşmacı: Bora Keskiner
Moderatör: Aykut Şengözer
Zeyrek Çinili Hamam’ın çinilerinin bir kısmı sadece çini sanatı açısından değil, sahip oldukları edebi nitelikle de önem taşıyor. Bugün hamamın müzesinde sergilenen 18. yüzyıl imalatı hammamiye levhaları üzerinden şiir ve hat sanatının ele alınacağı altıncı ve Zoom üzerinden çevrimiçi gerçekleşecek konuşmanın konuğu sanat tarihçisi ve İslam sanatı uzmanı Dr. Bora Keskiner olacak.

Etiketler: