Italo Calvino 100+1 Yaşında

Mimarlık, tasarım, sanat, edebiyat ara kesitinde yaratıcı ve eleştirel üretimler yapan bir grup, Italo Calvino’nun 101. yaşını, küratörlüğünü Bilge Bal, Orhan Cem Doğan ve Sevil Enginsoy Ekinci’nin yaptığı bir sergi ve sergiye eşlik eden beş etkinlikle 23 Şubat - 22 Mart 2024 tarihleri arasında Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde kutluyor.

Serginin tanıtım metninden:
Mimarlık, tasarım, sanat ve edebiyat eğitimi almış pek çoğumuz gibi, bizi de öğrencilik yıllarımızda “Görünmez Kentler” romanı tanıştırdı Italo Calvino ile. Bugüne kadar onu döne dolaşa tekrar tekrar okuduk, taklit ettik, yorumladık, bedenlileştirdik; onun başka temsillerini aradık, bakışını eleştirdik, üzerine spekülasyonlar yaptık; onunla heyecanlandık, gündüz düşleri gördük, hikâyeler anlattık, bağlantılar kurduk, keşfettik ve/ya ondan ilham aldık.

Şimdi, 23 Şubat - 22 Mart 2024 arasında Calvino’nun 101. yaşını kutlamak üzere “Italo Calvino 100+1 Yaşında” sergisiyle bir araya geliyoruz: Mimar, eğitimci, iç mimar, mekânsal araştırmacı, sanatçı, arşivci, örgücü, kartograf, görsel iletişim tasarımcısı, grafik - romancı, video - yapımcısı, illüstratör, tiyatro yönetmeni, oyuncu, mimarlık tarihçisi, sanat eleştirmeni ve yazar.

Sergi ve sergiye paralel konuşma/söyleşi ve atölye çalışmalarıyla Calvino’nun külliyatını, edebiyatın sınırlarını aşan disiplinler-üstü pratikler olarak Türkiye’den bakışlar/hikâyeler/deneyimler ile yeniden okumayı deniyoruz. Denemelerimizle geniş bir Calvino manzarası kuran patikalar açıyoruz: Görünmez Kentler, Amerika Dersleri, Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, Kum Koleksiyonu, Kesişen Yazgılar Şatosu, Marcovaldo ya da Kentte Mevsimler, Atalarımız (İkiye Bölünen Vikont, Ağaca Tüneyen Baron, Varolmayan Şövalye), Dere Tepe Ters, Palomar, Bütün Kozmikomik Öyküler, Klasikleri Niçin Okumalı?. Bir yandan dilden dile çevirinin yaratıcı olanakları üzerine düşünüyoruz; bir yandan da imgeden kelimeye, kelimeden çizgiye, çizgiden ipliğe, dokumadan örgüye, coğrafyadan kâğıt yaprağına, fotoğraftan kolaja, haritadan hareketli-imgeye ve bedene, kartpostaldan oyuna her türlü çevirinin dönüştürücü gücünü araştırıyoruz. Birlikte soruyoruz: Calvino’nun masalları, öyküleri, romanları, denemeleri, mektupları ve en geniş anlamıyla mimarlıkla arasındaki ilişkiler sizleri de heyecanlandırır mı? Calvino’yu türlü görme biçimleri, ölçekler, mekânsallıklar ve disiplinlerle okumak ve onunla bağlar kurmak mümkün mü?

Calvino’nun 101. yaşını çeşitlilik, çoğulluk vurgusuyla kutlayan, “Italo Calvino 100+1 Yaşında” sergisinin katılımcıları: Ali Artun, Bilge Bal, Ci Demi, Aslıhan Demirtaş, Sevil Enginsoy Ekinci ve Gülsen Şenol [+ Ege Özmen], Fırat Erdim [+ Micah Berger, Run-Qiang Lin, Luke Mcdonell, Peter Miller, Samarth-Vish Vachhrajanı], Gökçen Erkılıç, Folkolektif [Elif Kendir Beraha, Ceren Balkır Övünç, Nilay Yurtsever], Murat Germen, Ilgın Hancıoğlu, Evrim Kavcar, Onur Kutluoğlu ve E S Kibele Yarman, Waseem Ahmad Siddiqui, Ertuğ Uçar, Levent Şentürk ve Ayşenur Telli [+ Ali Yasin Altıparmak, Emine Atılgan, İrem Başülmez, Filiz Baykal, İsmail Gökhan Çatal, Dilay Dinç, Ömer Ege Güvendi, Ece Güvercin, Özge Karaman, Earta Pıreva, Hatice Sarıkaya, Metehan Şahin, Havva Begüm Yılmaz, Ayça Yiğit].

23 Şubat 2024 saat 18.00’de açılacak olan sergi, 22 Mart’a kadar pazar hariç her gün 11.00 - 19.00 saatleri arasında ve ücretsiz gezilebilecek.

Sergiye Calvino ile yaratıcı diyaloğu sürdürmeye, bakışları çoğaltmaya, paylaşılabilir deneyimleri çoğullaştırmaya davet eden iki konuşma/söyleşi ve üç atölye çalışması eşlik ediyor: 24 Şubat’ta, Ayşenur Telli’nin yürütücülüğünde, “Calvino’nun Görünmez Kentler’inden Bir Kart Oyunu” atölyesi; 5 Mart’ta, Elif Kendir Beraha’nın moderatörlüğünde Aslıhan Demirtaş ve Armağan Ekici’nin katılımıyla “Calvino / İnsandan Başka” konuşması; 9 Mart’ta Barış Arman’ın yürütücülüğünde, “Calvino’dan Performatif Okumalar: Ses Beden Mekân” atölyesi; 11 Mart’ta Sevil Enginsoy Ekinci’nin moderatör, Fırat Erdim ve Ertuğ Uçar’ın katılımcı olduğu “Calvino/Görünmez Kentler’i Tekrar Tekrar Okumak” konuşması; 16 Mart’ta, Bilge Bal ve Ilgın Hancıoğlu tarafından yürütülecek “Boğaz’ın Bir Kısa-Kesitini Calvino ile (D)Okumak” atölyesi.

Sergi ve etkinlik detayları için: kiraathane.com.tr

Etiketler: