Zeytinli Evi

EN

İzmir, Seferihisar'ın kırsalındaki Gölcük Köyü'nde konumlanan Zeytinli Evi, Office Istanbul Architects tarafından Akdeniz yaşantısından alınan ilhamla tasarlandı.

Yıllarca atıl kalmış bir avlu içerisinde yer alan iki katlı taş yapı ve ek yaşam alanlarının yakın çevre ile yakaladığı ilişki, şehir ve zaman kavramının dışında modern mimarinin geleneksel ile birleşen farklı bir yorumunu sunuyor. Taş duvarların arasındaki "avlu ve mekan”, teşkil ettiği ölçek ile köyün silüetinde adeta kayboluyor.

Özgün işlevinde altı ağıl, üstü yaşam alanı olarak kullanılan eski iki katlı taş evin çeperleri korundu ve iç mekanları kullanıcının modern yaşam gereksinimlerinin karşılanması için yeniden işlevlendirildi.

İç ve dış arasında bir geçiş mekânı olarak tanımlanabilecek avlu, bu yapının eskiden günümüze taşıdığı en önemli karakteri. Avlu içinde çözülen ve yatayda geniş bir yüzey teşkil eden yansıma havuzu, gökyüzü hareketlerinin ve birçok ton barındıran yeşilin yapı içerisine taşınmasında etkin rol oynuyor.

Güneş ışığı, rüzgar, kuşların sesi, taşın dokusu ve bitkilerle çevrelenen yapı, günün hemen her saatinde kullanıcısına farklı deneyimler sunuyor.

Etiketler: