• AM

  Adam Michaels

 • ADİ

  Ahmet Doğu İpek

 • AS

  Ahmet Sezgin

  Ahmet Sezgin 2000’de ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimine kadar mimari büro ve şantiye deneyimi edindi. Mimar olarak çalışmaya başlamasından beri ÇEKÜL Vakfı’nın projelerinde de aktif olarak yer alan mimar, aynı vakfın Sinan’a Saygı projesinin de yürütücülüğünü yaptı. Yüksek lisans eğitimini Brandenburg Teknik Üniversitesi’nde tamamlayan Sezgin, Manchester Üniversitesi Sanat Tarih ve Görsel Çalışmalar (Art History and Visual Studies) bölümünden 2012 yılında doktora derecesini aldı. Mimarlık tarihi, coğrafya ve siyasi tarih arasındaki ilişkiyi irdeleyen çalışmalara devam ediyor.

 • AB

  Ali Batı

  İTÜ Kontrol Mühendisliği’nde eğitimini tamamlayan Ali Batı, her zaman hayali olan işin peşinden giderek oyun tasarımcısı ve geliştiricisi oldu. Türkiye’deki en büyük oyun geliştirme komünitesi olan Game Developers @Turkey’nin (GDT) kurucularından olan Batı, çeşitli platformlara bağımsız olarak pek çok oyun geliştirdi ve yayınladı. En popüler oyunlarından biri olan All That Matters çeşitli ödüller kazandı, dünya çapında 40 milyondan fazla kişi tarafından oynandı.

 • AC

  Ali Cindoruk

 • AT

  Ali Taptık

 • AD

  Alper Derinboğaz

  Salon kurucusu Y.Mimar Alper Derinboğaz 2005 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisans derecesini University of California, Los Angeles’da School of Architecture’da tamamladı. Mimarlık ve kentsel planlama çalışmalarıyla UCLA Graduate Ödülü’nü aldı. Los Angeles’ta çalıştığı ofislerde yüksek yapılar, müze ve kampüs projelerinde tasarımcı mimar olarak görev aldı. Yeni teknolojileri ve deneysel yaklaşımları tasarıma dahil eden projeleri hayata geçirdi ve bu kapsamda ulusal ve uluslararası yarışmalarda birçok ödülün sahibi oldu. 2009 yılında İstanbul’da kendi mimarlık ofisi Salon’u kurdu. Aynı sene üç uygulaması ile Arkiv Yılın Mimarlık Eserleri Seçkisi’ne giren Derinboğaz, 2011’de Arkitera Genç Mimar Özel Ödülü’nü aldı. 2013 yılında (MoMA PS1ile) YAP İstanbul Modern’de finalist oldu. Yeni medya ve mimarlığı bir araya getirdiği Augmented Structures projesi uluslararası mimarlık yayını The Plan dergisinin düzenlediği The Plan Award’da Innovative Architecture Award 2015 ödülüne layık görüldü ve Architizer’ın düzenlediği 2015 Architizer A+ Awards gibi birçok başka ödülün sahibi oldu. Alper Derinboğaz, Salon’ un kurucu ortağı olarak farklı ölçeklerde çalışmalarına devam ediyor. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mimari tasarım atölyesi yürütücülüğü yapan Derinboğaz’ın İstanbul’ un güncel planlamasını konu alan işleri Türkiye’yi ilk katılımı olan 14.Venedik Mimarlık Bienali’nde temsil etti. Alper Derinboğaz’ın yüksek yapılarıdan masterplan projelerine çeşitlilik gösteren işleri, çoğunlukla yerin veya temanın temelinde var olan unsurları konu alıyor. Mekan deneyimleri ise hareketin çeşitli ifadeleri üzerinden etki kurmayı amaç ediniyor. Derinboğaz, mekansal algının referansını oluşturan hafızanın ötesinde şimdiki ‘an’ı merkeze koyar ve yer, tema ile bütünleşik mekan deneyimleri tasarlıyor.

 • Alper Ünlü

  Mimar ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğretim görevlisidir. 1989 yılından başlayarak gerçekleştirdiği tasarımların yanı sıra ulusal ve uluslararası tasarım yarışmalarında ödül kazandı.

 • AA

  And Akman

  Yapı ekolojisi ve biyolojisi üzerine 28 yıldır uluslararası akademik ve mimari çalışmalarını sürdüren And Akman, bu alandaki eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi, New York University ve Almanya’da Institut für Baubiologie + Ökologie’de sürdürdü. Almanya’da on yedi yıl Lichtblick mimarlık bürosunda uluslararası ekolojik mimari proje ve yapı uygulamaları gerçekleştirdikten sonra 2007 yılında Türkiye'ye döndü. Kurucu ortağı olduğu eds-architecture’da uluslarası mimari proje ile uygulama çalışmalarına devam ediyor. 2014, 2015 yıllarında Selçuk Üniversitesinde davetli öğretim görevlisi olarak çağdaş kerpiç yapı proje yürütücüsü olan Akman, 2016 yılı itibarıyla MEF Üniversitesinde “Yapı Biyolojisi & Ekolojisi” dersini vermekte, ayrıca Anadolu’da geleneksel yerel mimariler ve yapılar konusunda UNDP’nin danışmanlığını yapmakta. 2015 yılında Türkiye Yapı Biyolojisi & Ekolojisi Enstitüsü ‘YBE’yi kuran Akman’ın, kırsalda çağdaş sürdürülebilir mimarlık ve yapı-insan sağlığı üzerine uluslararası makalele ve bildirileri bulunuyor. www.eds-a.com www.yapibiyolojisi.org

 • AUA

  Arsev Umur Aydınoğlu

  Doktora çalışmasını University of Tennessee’de tamamlayan Aydınoğlu, South Carolina Üniversitesi’nde araştırmacı olarak görev yaptı. NASA Astrobiyoloji Ensitüsü bünyesindeki araştırmacıların takım çalışması, iletişim davranışları, veri ve enformasyon davranışları ve disiplinlerarası çalışma biçimleri üzerine araştırmalarda bulundu. ODTÜ Tasarım Fabrikası’nda çalışmalarını sürdürüyor.

 • AT

  Arzu Türk

 • AAG

  Asiye Akgün Gültekin

  YTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık lisansı ardından, İTÜ'de yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. İKÜ Mimarlık Fakültesi'nde akademisyenlik yapıyor.

 • Aslı Çicek

  1978, İstanbul doğumlu Aslı Çiçek, 2004 yılında Münih Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nden Yüksek İçmimar diplomasıyla mezun oldu. Münih, Viyana ve Rotterdam'da çalıştıktan sonra Brüksel'e yerleşti. 2005-2007 yılları arası Elia Zenghelis ve 2007-2014 yılları arası Robbrecht en Daem Architecten bünyesinde proje mimarı olarak çalıştı. 2009 yılından bu yana Leuven Katolik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde İç Mimarlık diploma atölyesinde ders veriyor. Türkiye ve Avrupa'da mimarlık ve sanat üzerine yazıları yayımlanıyor. Mesleki çalışmalarını 2014'ten beri Brüksel'de serbest olarak sürdürüyor.

 • AKİ

  Aslı Kıyak İngin

 • Aslı Özcivelek

  2011 yılında Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarımı bölümünden mezun oldu ve yüksek lisans eğitimini Pratt Institute'ta Endüstri Tasarımı üzerine yaptı. Yüksek lisans eğitiminden sonra New York'ta çeşitli firmalarda çalıştı. Bu süreçte tasarladığı ürünler ICFF, National Stationary Show ve Gift Fair'de sergilendi. Şu anda çalışmalarına Türkiye’de devam ediyor.

 • AD

  Aslıhan Demirtaş