18. EUmies Ödülleri Aday Listesi Açıklandı

GÖKÇE ARAS ENGİN

Avrupa Komisyonu (European Commission) ve Mies van der Rohe Vakfı (Fundació Mies van der Rohe) tarafından verilen 2024 Avrupa Birliği Çağdaş Mimarlık Ödülü / Mies van der Rohe Ödülleri'ne (EUmies Ödülleri) aday gösterilen 362 eserin listesi yayımlandı.

Pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıllarda ertelenen EUmies Ödülleri’nin döngüsü normal seyrine geri döndü. EUmies Ödülleri'nin 2022 döngüsü, bir önceki döngüden üç yıl sonra düzenlenebilmişti. Dolayısıyla 2022 döngüsünde 449 eser ödüle aday gösterilmişti. 2024 yılı için ise Nisan 2021 ile Mayıs 2023 arasında tamamlan 362 “önemli yapıt” aday gösterildi.

2024 yılında 18.’si verilecek olan EUmies Ödülleri’nin aday listesinde, İspanya’dan 29, Fransa’dan 26, Almanya’dan 21 ve diğer 35 ülkenin her birinden 1 - 18 arası yapı bulunuyor.

2024 döngüsü, kullanıcıların, mimarların, müşterilerin, geliştiricilerin, politikacıların ve diğer profesyonellerin “European Green Deal” bağlamında karşılaştıkları mevcut zorlukları yansıtacak. Ödülün temel hedefleri; Avrupa'nın yapılı çevresinin dönüşümüne ilişkin kapsamlı bir anlayışa ulaşmak, mimarlık alanında mükemmelliği ve yeniliği tanımak ve övmek, daha sürdürülebilir bir çevre elde etmek, sürdürülebilirlik dayanıklılığına yönelik yeni yaklaşımlar hakkında fikir ve deneyim alışverişinde bulunmak, mimarlık, peyzaj mimarlığı, kentsel planlama ve tasarımın yanı sıra diğer kültürel alanlarla, sanat ve iletişimle işbirliği yoluyla çevresel, sosyal ve ekonomik farkındalığı teşvik etmek .

Kısa listeye kalan 40 proje, Ocak 2024'te Frédéric Druot başkanlığındaki Martin Braathen, Pippo Ciorra, Tinatin Gurgenidze, Adriana Krnáčová, Sala Makumbundu ve Hrvoje Njiric'in eşlik ettiği jüri tarafından seçilecek. Şubat 2024'te beş finalist belirlenecek ve Nisan 2024’te ise “Mimarlık” ve “Gelişmekte Olan” kategorilerinde iki ödül sahiplerini bulacak. Mayıs 2024’te Barselona'daki Mies van der Rohe Pavyonu'nda konferanslar, tartışmalar, sergi ve ödül törenini içeren bir program düzenlenecek.

Aday gösterilen 362 eseri buradan incelemek mümkün.

Etiketler: