77 Lojman

EN

2017 yılında Rennes Métropole tarafından düzenlenen ihaleyi kazanan ALTA architectes - urbanistes ve Atelier 56S işbirliğiyle uygulanan 77 Lojman (77 Logements) projesi Fransa'nın Rennes şehrinde yer alıyor.

Rennes'deki Lorient Saint-Brieuc karma gelişim bölgesinin 6 numaralı parselinde yer alan dört bina, toplu, ara ve gruplandırılmış bireysel olmak üzere üç tipe ayrılmış 77 konuttan oluşuyor.

Bir dizi kademeli kat ile aydınlık bir merkezi bahçe alanı yaratan proje, bulunduğu bölgeyi aktif bir şekilde canlandırıyor. Ağaçlar, çalılar ve kır çiçekleri dikilerek peyzaj düzenlemesi yapılan merkezdeki ortak alan, çevresini saran konutlara manzara sağlıyor.

Fotoğraflar: Charly Broyez

Aile konutlarının batısında, dubleks ve tek katlı dairelerin ise güneyinde yer alan kesintisiz bahçeler; zemin kat hizasında yeşil bir kaide ve yaşam alanlarına kısmen mahremiyet sağlayan bir tampon bölge yaratıyor.

Arazinin eğimine uyarak, kademeli ve parçalı tasarlanan doğu-batı doğrultusundaki bloğun merkezinde oluşan çapraz bakış açıları sayesinde konutlar daha geniş kentsel manzaraya açılabiliyor.

Yapılar arasındaki geçiş alanları, dört hacmin her birinin altında yer alan kum püskürtmeli beton döküm bir taban üzerinde düzenlendi. Bu taban, konut tiplerinin her birinin yakından belirgin bir şekilde okunmasını sağlarken, uzaktan bakıldığında projenin bir "bütün" olarak algılanmasını sağlıyor. Her binanın tasarımına bağlı olarak üst katlar boşluklu ya da yekpare olsa da beton taban her yerde ortak unsur olarak bütünlüğü vurguluyor. Doğal zemin eğimini takip ediyor ve her binanın mevcut arazi kotuna uyarlanmasına destek oluyor.

Maket Fotoğrafları: Atelier 56S

Binalar, yapısal rasyonaliteye bağlı kalarak çalışan bir ızgara sistemi üzerinde tasarlandı. Farklı kullanımlara, teraslara veya depolama alanlarına izin verecek şekilde düzenli geri çekilmelerin olduğu üst kat cepheleri, beyaz boyalı betonarme kolon ve kiriş matrisi üzerinde yükseliyor. Yeni binaların görsel kimliğini oluşturan bu matris ve aynı zamanda dış mekanlara gölge düşürerek, güneşliklerin asılması için destek sağlıyor ve ortak yaşam için gereken mahremiyeti yaratıyor.

Bina A'nın kademeli kat tasarımı, temel proje ızgarasını takip ediyor ve kullanıcı dostu dış mekanların yaratılmasına yardımcı oluyor. Kademeli hacimsel yaklaşım aynı zamanda güneydeki bitişik okul için gerekli görsel korumayı sağlayarak oyun alanına bakış açısını sınırlandırıyor.

© ALTA

Etiketler: