Amsterdam'da Kanal Evi

EN

Amsterdam merkezli mimarlık ofisi i29, 17. yüzyıldan kalma bakımsız bir kanal evini, beklenmedik manzaralara ve keşiflere açılan aydınlık bir konuta dönüştürdü. 1675 yılında inşa edilen ev, Amstelveld yakınlarında, kanal üzerinde yer alıyor. Yıllar içinde neredeyse tamamen harabeye dönen evin, uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından yürütülen restorasyonu iki yıldan uzun sürdü.

Yeni iç mekan, farklı alanları, tarihi yapıya yeni bir bakış açısı kazandıran renklerle vurguluyor. Özgün detaylar farklı renklerdeki odalarda, çeşitli şekillerde açığa çıkarıldı veya gizlendi. Beklenmedik görüş açıları ve mekansal bir deneyim yaratmak için alanlar arasındaki geçişlerde, renk veya kaplama bir alandan diğerine uzatılarak bağlantı sağlandı. i29'un yeni müdahalelerinin mevcut yapıdan ayırt edilebilir olması amaçlandı.

Zemin kattaki mutfak alanı; beyaz beton, açık renkli duvarlar, özel tasarım meşe mutfak ve yemek masası ile tamamlandı. Mutfak alanındaki yeşil cam seperatör, ebeveyn banyosu ve bahçeye de erişimi olan misafir odasını gizliyor. Mutfak, yukarıdaki odalara yönelen gri meşe duvarla yukarıdaki çalışma odasına görsel olarak bağlanıyor. Aynı gri renk, oturma odasında da devam ediyor ancak burada akustik için kumaş duvar kaplaması kullanıldı. Oturma odasındaki dönen kitap duvarının arkasında, okumak veya dinlenmek için, mavi renk kaplamaya sahip başka bir gizli alan bulunuyor.

Üst katta, yatak odaları yer alıyor. Orijinal çatı konstrüksiyonunun sergilendiği ana yatak odasındaki banyo, hem merdiven boşluğunu hem de duş alanını çevreleyen aynalı bir hacimle ayrılıyor. Banyoda ise geleneksel ahşap Japon küveti ve yine ahşap lavabo bulunuyor. Tüm müdahaleler bu 17. yüzyıl evi için özel olarak, çevresiyle uyum sağlayacak şekilde hazırlandı.

Etiketler: