Aulatopía

EN

Taller Ciudad Portatil, Corhuila Üniversitesi mühendislik öğrencileri işbirliğiyle Kolombiya'nın Neiva kentinde bir anıt-pavilyon tasarladı. Aulatopía, Kolombiya'nın Neiva şehrinde bulunan, okul mobilyalarının üretimi ve pazarlaması konusunda uzmanlaşmış bir aile şirketi olan, Industrias Carvicam'ın 20. yılı anısına hazırlandı.

Taller Ciudad Portatil ve Corhuila Üniversitesi'nden mühendislik öğrencilerinin dahil olduğu ortak tasarım stratejileri ve işbirliğine dayalı bir çalışma sistemi aracılığıyla geliştirilen projenin, kentin çeşitli kamusal alanlarında kullanılması amaçlanıyor. Aulatopía'nın ardındaki konsept, Industrias Carvicam'ın yirmi yılı aşkın süredir tasarlayıp ürettiği geleneksel trapezoid masa ve sandalyeleri yeniden yorumluyor.

Banklar, sandalyeler, masalar, kütüphane mobilyaları ve askılıklardan oluşan tasarımda, ikişer - üçer hazırlanan modüller farklı konfigürasyonlarda biraraya gelerek 25 farklı form oluşturuyor. Böylece geleneksel bir sınıfı esnek kullanımlarla dönüştürerek kamusal alana taşıyor.

Enstalasyon, taşınması, montajı ve kullanımı kolay olacak şekilde tasarlandı. Mobilyaların her biri bağımsız olarak çalışıyor, diğer yandan bağımsız bir ankraj ve menteşe sistemi aracılığıyla bir araya getirilerek uyarlanabiliyor. Böylece sürekli dönüşebilen anıt-pavilyonla farklı konfigürasyonların oluşturulması kolaylaşıyor.

Neiva şehrinin Etkinlik ve Kongre Merkezi'nin meydanında kolektif toplantılar için yeni bir kamusal mekân oluşturan Aulatopía, Industrias Carvicam'ın 20. yılını ikonik trapezoid masalar, sandalyeler ve mobilyaların niteliklerini sembolize eden bir sanat eseriyle kutluyor.

Etiketler: