Banksy’den Londra’ya Yeni Eser

GÖKÇE ARAS ENGİN

İngiliz sokak sanatçısı Banksy sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, Londra'nın kuzeyindeki yeni ve şifreli duvar resminin kendisine ait olduğunu doğruladı.

Banksy’nin yeni eseri, elinde basınçlı yıkama makinesi tutan ve bir apartman bloğunun kenarına yeşil boya sıkmış gibi görünen bir kadın resmi ve Finsbury Park'taki Hornsey Yolu üzerinde yakın zamanda budanmış bir ağacın arkasındaki harap bir duvara boyanmış yeşil boyadan oluşuyor. Eser, çorak dalların sanki yeniden canlanıyormuş gibi görünmesini sağlıyor.

Sosyal medyada spekülasyon yapan yorumcular, çalışmanın ya iklim kriziyle ya şirketlerin "greenwashing" (yeşil aklama)1 çalışmaları ile ilgili ya da Chicago Nehri'nin boyayla yeşile döndüğü St. Patrick Günü'ne bir gönderme olduğunu öne sürüyorlar. Çizgili boyanın iklim aktivistlerinin sanat eserlerine yönelik vandalizmine benzediğini iddia edenler de var.

Kaynak: Banksy / Instagram
Kaynak: english.aawsat.com

Her ne kadar Banksy'nin stüdyosu Pest Control tarafından doğrulanmamış ve bu nedenle kesin olarak satılabilir olmasa da, onun sokak eserlerini çalmak sıradan hale geldi. Üzerinde üç askeri insansız hava aracının yapıştırıldığı kırmızı bir dur işaretinin yer aldığı son dış mekan çalışması, Londra'nın güneyindeki Peckham'a yerleştirildikten birkaç saat sonra çalındı. Yetkililer hala, doğrulama sertifikası olmadan bile tahmini 500.000 Sterlin değerinde olduğu söylenen eserin yerini bulmaya çalışıyorlar.

BBC’nin radyo programında konuşan Banksy hayranı ve podcast yapımcısı James Peake, Banksy'nin yeni çalışmasıyla hırsızlık açmazını da çözmeye çalıştığını söyledi: ”Kimsenin bunu başarabileceğini sanmıyorum... bir ağacı nasıl çalacaksın?”.

1 greenwashing (yeşil aklama): Greenwashing, Türkçe kullanımıyla yeşil aklama ya da yeşil badana; bir şirketin çevresel açıdan sürdürülebilir ve gerçekte olduğundan daha çevre dostu görünmeye çalışmak için reklam ve kamu mesajlarını kullanmasına denir.

Not: Banksy'nin yeni duvar resminin 20 Mart’ta beyaz boyayla tahrif edildiği ortaya çıktı. Çalışmanın çevresine halkın erişimini sınırlayan metal bir çit yerleştirildi.

Etiketler: