Betonart Mimarlık Yaz Okulu’nun 19.’su Edirne’de Başladı

TÜRKÇİMENTO’nun 2002 yılından bu yana düzenlediği Betonart Mimarlık Yaz Okulu’23 bu yıl Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde 24 Temmuz’da başladı. 1 Ağustos’a kadar sürecek program kapsamında, üniversitelerin mimarlık bölümünde okuyan ve 4. sınıfa geçen 19 öğrenci, beton malzemeyi hem teorik hem uygulamalı tanıma fırsatı veren atölyelere ve saha uygulamasına katılacak.

Akademik Danışmanlığını Prof. Dr. Didem Baş’ın, Küratörlüğünü Sacit Arda Karaatlı’nın, moderatörlüklerini Pınar Kesim, Can Tamirci ve Mehmet Ali Gasseloğlu’nun yapacağı Betonart Mimarlık Yaz Okulu’23, Edirne’de “non-negotiable” temasıyla gerçekleşiyor.

Pandemi nedeniyle verilen aranın ardından bu yıl Trakya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 24 Temmuz - 1 Ağustos 2023 tarihleri arasında Limak Çimento, Çimentaş Çimento ana sponsorluğunda ve Chryso (Saint Gobain) desteğiyle düzenlenen program, üniversitelerin mimarlık bölümünde okuyan ve 4. sınıfa geçen 19 öğrencinin katılımıyla gerçekleşiyor. Betonart Mimarlık Yaz Okulu’nu 21 yıl önce hayata geçiren TÜRKÇİMENTO, güçlü ve sektör için büyük önem taşıyan bu alanda bugüne kadar 500’den fazla genç mimara ulaştı.

Ülke ekonomisine katkı sağlamanın yanı sıra toplumsal kalkınmada etkin rol oynayan ve geleceğin mimarlarının sektörle tanışmasına öncülük eden TÜRKÇİMENTO, Betonart Mimarlık Yaz Okulu’nu 2002 yılından beri düzenliyor. TÜRKÇİMENTO, sektör için büyük önem taşıyan bu alanda yaz okulu programıyla bugüne kadar 500’den fazla genç mimara ulaştı. Beton malzemeyi hem teorik hem uygulamalı olarak tanıtma imkanı sunan bu program, birçok üniversitede mimarlık ve iç mimarlık bölümleri için şantiye stajı olarak kabul ediliyor.

Program kapsamında, Türkiye’nin farklı şehirlerindeki üniversitelerden seçilen ve mimarlık bölümlerinde 4. sınıfa geçen öğrencilere beton malzemeyi hem teorik hem uygulamalı tanıma fırsatı verilecek. Betonart Mimarlık Yaz Okulu, etkinliğin son günü öğrencilerin yaptığı eserlerin sergilenmesi ve sertifika dağıtımıyla tamamlanacak.

"Fark Yaratan Gençleri Desteklemeyi Sürdüreceğiz"
Betonart Mimarlık Yaz Okulu etkinliğinin açılışında konuşan TÜRKÇİMENTO Eğitim Sorumlusu Zeynep Hazer, “TÜRKÇİMENTO olarak 2002’de bu program için yola çıkarken gençlerin, teorik eğitimleri uygulamaya taşımasına imkan sunmayı ve sektör öncüleriyle bir araya gelmelerini amaçladık. TÜRKÇİMENTO olarak, ekonomik rakamların, büyüme oranlarının ötesine bakmaya topluma katkı sağlamaya; enerjileri ve çalışma azimleriyle fark yaratan gençlerin yanında olmaya, onları desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Ayrıca etkinliğin açılışında Yaz Okulu Koordinatörü Ferhan Yalçın’ın yanı sıra sponsor temsilcilerimiz Chryso Türkiye Kuzey Marmara Bölgesi Satış Müdürü Şakir Şahin, Çimbeton Kalite ve Ar-Ge Müdürü Abdurrahman Atlıhan, Çimentaş Pazarlama Uzmanı Fıratcan Filiz, Çimentaş Yetenek Yönetimi Lideri Benay Boyacıoğlu, Limak Çimento Çevre Mühendisi Cansu Duygun ve Limak Trakya Çimento Fabrika Direktörü Serdar Çelik konuşmalarıyla yer aldı. Etkinliğin ev sahibi olan Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi İsmet Osmanoğlu da yaz okulu programının Edirne’de düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti paylaştı.

Etkinliğin Teması “non-negotiable”
Küratör Sacit Arda Karaatlı, “non-negotiable”, beton imalatının pazarlığa konu olamayacağından yola çıkarak bu yılki etkinliğin temasını şöyle açıklıyor:

“Her sene beton imalatının sınırlarını bir adım ileri götürmeye odaklanan bu etkinlik bu sene perspektifini orijin noktasına döndürüyor. En temelde bu iş nasıldı? bunu hatırlamamız gerekiyor. Kulaktan kulağa gelen bir bilginin son kertede doğruluğundan ve özgünlüğünden büyük ölçüde kayıplar vermesi gibi, betonarme inşaatın aktörlerinin ustalarından görerek yapmaya alışageldikleri imalat yöntemlerinin teknik ve etik yeterlilik noktasında nerede durduğunu anlamamız önemli. Lisans eğitiminde öğretilen steril ve ideal doğrular ile gerçek hayattaki dağınık ve mesuliyeti yüksek yanlışlar arasında pratik ve tecrübeye dayalı bir dizi deney gerçekleştireceğiz. En önemli kazanım bu yanlışların pazarlığa açık olmadığını yaparak ve ederek öğrenmek olacak. Beton diğer yapı ürünlerinden farklı olarak öncesinden kalıbını örgütlemeniz gereken bir ürün. Bir kalıp kurduğunuz zaman içeriğini tasarlayabileceğiniz en ideal yapı malzemesi. Her sene betonun ne kadar ileriye gidebileceğini belirleyen bu atölye, bu sene temele dönüyor. Projenin teması yaşanan depremden çıkıyor gibi görünse de üzerinden 3 - 4 ay geçmesine rağmen halen güncel bir tema olma özelliğini koruyor.

TÜRKÇİMENTO Hakkında
TÜRKÇİMENTO, 1957 yılında Dernek statüsünde kurulmuş sivil toplum kuruluşudur. Türkiye’deki 52’si entegre, 16’sı öğütme tesisi olmak üzere, toplam 68 tesisi temsil etmektedir. TÜRKÇİMENTO, ülkenin kalkınma ve yapılandırılmasında en önemli malzemeyi üreten çimento sektörünün Sivil Toplum Kuruluşu biçiminde örgütlenmiş bir temsilcisidir. Türkiye çimento sektörünün uluslararası temsilcisi olarak Avrupa Çimento Birliği’ne 1972 yılından beri üye olan TÜRKÇİMENTO, aynı zamanda araştırma geliştirme hizmetlerinden başlayarak, eğitim, uluslararası iş birliği, sertifikasyon, sektörel veri derleme, üniversite, sivil toplum örgütleri ve diğer ilgili kuruluşlarla iş birliği gibi birçok sorumluluğu da başarıyla üstlenmiştir. Avrupa Çimento Birliği'nin (CEMBUREAU) üyesi olan TÜRKÇİMENTO, Türkiye çimento sektörünün uluslararası ilişkilerini de yürütmektedir.

Limak Çimento Hakkında
Bir Limak Holding iştiraki olan Limak Çimento, 2000 yılında kurulmuş, organik ve inorganik yolla büyümek suretiyle 10 adet çimento fabrikası ve 9,6 Milyon ton klinker kapasitesi ile Türkiye’nin ikinci büyük klinker kapasitesine sahip grubu haline gelmeyi başarmıştır. Diğer yandan Limak Çimento, Sahraltı Afrika’da 2016 yılından bugüne operasyonlarını devam ettirmektedir. Limak Çimento iştirakleri olan Limak Cimentos S.A. (Mozambik) ve Limak Afrika S.A. (Fildişi), çimento ve beton  ürünleri ve hizmet kalitesinde devam eden sürekliliği, artan müşteri memnuniyeti ile oluşan sadık müşteri kitlesiyle, ülkede tercih edilen markalar arasında konumlanmıştır. Limak Çimento Dış Ticaret Şirketi Limak Cement FZE, 2017 yılından bugüne faaliyetlerini 4 kıtada sürdürmekte olup yıllık 3 milyon ton ticaret hacmine ulaşmış durumdadır.

Çimentaş Çimento Hakkında
Çimentaş, Ege Bölgesi’nin ilk özel çimento üretim şirketidir. 72 yıllık kurumsal geçmişe sahip olan Çimentaş, 5 kıta ve 18 ülkede faaliyet gösteren Cementir Holding’in bir üyesidir. Çimentaş, yıllık 5,4 milyon tonluk üretim kapasitesine sahip İzmir, Elazığ, Kars, Trakya Çimento Fabrikaları, Türkiye geneline yayılmış 20’den fazla hazır beton üretim tesisi, Manisa’da bulunan Avrupa’nın en büyük entegre atık geri dönüşüm tesisi ve İzmir’de bulunan 2 agrega tesisinde bini aşkın kişiye istihdam sağlayan, ödediği kurumlar vergisiyle hep üst sıralarda yer alan, halka açık işlem gören, kendisi gelişirken tedarikçilerini de geliştiren bir Türkiye markasıdır. Sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda topluma katkı sağlayan projeleri desteklemeyi önceliklendirir.

Chryso Türkiye Hakkında
Beton ve çimento kimyasalları üreten Chryso, dünyanın her yanında bulunan 20 bağlı ortaklığı ile 70 ülkede aktiftir. Uluslararası alanda sektörün lideri haline gelmiştir. Merkezi Paris olan Chryso, dünya genelinde 20 iştirak & dağıtım ve lisans sahibinden oluşan uluslararası bir ağa sahiptir. 22 yıldır üretim yaparak 70 ülkeye doğrudan satış yapmaktadır. Chryso Türkiye yıllık 250.000 ton üretim kapasitesi ile Kocaeli, Trabzon ve Adana olmak üzere üç fabrikada üretim yapmaktadır. Çevre ve iş güvenliği bakımından hassasiyetle çalışır. Sahip olduğu TSE, ISO 45001, ISO 14001, ISO 9001, CE belgeleri ile kalite ve güvenlik anlamında tam donanımlıdır. Müşterilerine özel terzi usulü çalışan Chryso, küresel pazarlarda öncü uygulamaları ile yüksek performanslı çözümler sunmaktadır. Katma değerli çözümleri ile beton, çimento, şap, dekoratif beton ve endüstriyel yapı malzemeleri bakımından ürün portföyü geniştir. “İnovasyon Kimyamızda Var” mottosu ilerleyen marka, 5 adet Ar - Ge merkezine, 320’den fazla tescilli patente, 35 adet uygulamalı laboratuvara sahiptir.

20 Mayıs 2021’de yapılan duyuru doğrultusunda; Yapı Kimyasalları dünya devi Saint-Gobain, Chryso’yu satın almıştır. 27 Eylül 2022’de yapılan duyuru doğrultusunda; Saint-Gobain, GCP’yi satın almıştır. GCP, Saint-Gobain’in Yüksek Performanslı Çözümler bölümünün bir parçası olan Yapı Kimyasalları İş Birimi altında entegre edilmiştir ve yapı kimyasalları pazarının önde gelen küresel oyuncusu Chryso ile birleştirilmiştir.

Etiketler: