Birleştiren Üretim

Ofisler, üretim ve şarap tadım alanları ile sosyal ve endüstriyel olarak iki ayrı bölüm kurgusuyla tasarlanan merkez binası, bölgenin turizmine katkı sağlayarak kısmi bir sosyal merkez olarak çalışıyor.

Şarap üretimi yapan Bodega Casa Rojo firmasının merkez binası, İspanya’nın Murcia kentinde çevresinde üzüm bağları bulunan, doğallığı ve sessizliği ile öne çıkan bir arazide bulunuyor. Alanın bu özellikleri ve firmanın dinamik, yenilikçi yapısının temsiliyeti tasarım sürecindeki ana belirleyicilerden.

Dışarıdan belirgin bir ayrışma sergilemeyen yapı, içeride endüstriyel ve sosyal alanlar olmak üzere ikiye ayrılıyor. Yapının kuzeyinde ziyarete açık ofisler ve şarap tadım alanları mevcut. Bu alanların ana girişle bağlantılı olması ve büyük açıklıklar bulundurması, yapının kuzey yönündeki bölümlenmesinin işlevlerini fiziksel olarak da destekliyor. Kontrollü ısı ve güneş ışığı talep eden şarap üretim alanları ise doğuda ve yeraltında konumlanmış.

Yapıdaki enerji verimi ve iç mekan konforu, Jumilla bölgesinin değişken iklim koşullarını öngörülerek kurgulanmış. Peyzaja bakan büyük açıklıklar, iç mekan ve çevre arasında görsel bağlantı oluştururken aynı zamanda da mekanların direkt olarak güneş ışınlarından koruması sağlanmış. Tasarımda sadeliği güçlendirmek ve tarih boyunca şarap amforalarında kullanılan doğal kil rengine referans vermek için beyaz stuko ve seramik gibi yerel malzemeler tercih edilmiş.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL