Büyükada Taş Mektep Kapılarını Açtı

Büyükada’nın önemli kültür miraslarından Taş Mektep, yaklaşık iki yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından kapılarını yeniden açtı.

Pek çok farklı işlev kazandırılan Taş Mektep’in ev sahipliği yapacağı ilk etkinlik de İbrahim Akgün’ün “Yok Olmadan” isimli fotoğraf sergisi. İstanbul’un önemli hafıza mekânlarını kayıt altına alan fotoğraflarıyla tanınan İbrahim Akgün’ün Adalar kültür mirasının özel yapılarına ait video ve fotoğraflardan oluşan sergisi, 30 Eylül’e kadar Taş Mektep’te ziyaret edilebilecek. Yapının peyzajının içerisinde kendi özgün alanı ile var olan İstanbul Kitapçısı ise güncel yayınları Adalıların ayağına getirecek. 

Taş Mektep, 19’uncu yüzyılın ikinci yarısında, Rum Ortodoks Patriği Sofronios tarafından Fransız mimar Alexandre Vallaury'e inşa ettirilmiş ve uzun yıllar yazlık konut olarak kullanılmış. 1922’de İBB tarafından satın alındıktan sonra yangın tehlikesiyle tahliye edildiği 1979 yılına kadar ilkokul ve bir süre ortaokul olarak hizmet vermiş. İlerleyen yıllarda kaderine terk edilerek metruklaşan Taş Mektep’te İBB Miras ekipleri tarafından baştan aşağı ayrıntılı bir restorasyon süreci gerçekleştirildi ve depreme karşı güçlendirildi. 

2021 yılı Ağustos ayında başlayan çalışmalar 2023 Haziran ayında tamamlandı ve yapı 18 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı.

Etiketler:

İlgili İçerikler: