Casa Estudio

EN

Manuel Cervantes Estudio tarafından tasarlanan, ev ve stüdyo konseptlerinin bir araya getirildiği Casa Estudio, Meksika’nın başkenti Mexico’da yer alıyor.

Bulunduğu yerin belirleyici topografik özelliklerine göre konumlanan Casa Estudio, iki ayrı konuttan oluşuyor ve 125 m uzunluğundaki parselin, tabiat rezervi olması nedeniyle sadece 70 m’sini kullanıyor. Bununla birlikte, yol ve parsel sınırlarının tasarıma yön verdiği projede, kademeli kütle yerleşimi sayesinde oluşturulan teraslar, iç mekanın bir uzantısı olarak hizmet ediyor. Bu şaşırtmalı teraslar sayesinde, parselin belirlediği sınırlayıcı koşullar aşılarak, yapı doğa ve topografyayla bütünleşebiliyor.

Fotoğraflar: Rafael Gamo

İki evin ana girişleri, ara kota yerleşen ve otopark olarak da hizmet veren ortak alandan sağlanıyor. 2.75 m’lik bir asma kat oluşturan bu alan iki evi birbirine bağlıyor.

Üstte yatak odaları ve altta yaşam mekanları olmak üzere iki kattan oluşan Pent-House’un lobisi, yaşam mekanının ara kotunda bulunan, yeşil alan ve bitki örtüsüyle doğrudan ilişki kuran bir bahçeye açılıyor.

Fotoğraflar: César Béjar

Pent-Garden’da ise, üst kattaki yatak odalarıyla doğrudan ilişkilenen dış lobiden, alt kattaki sosyal mekanlara ve servis alanına bir merdivenle ulaşılıyor. Bu dış lobi aynı zamanda iki kat aşağıda bulunan stüdyoya da özel erişim sağlıyor. 4,80 m yüksekliğinde, içeride iki farklı bölüme ayrılan beton bir kutu olarak tasarlanan Pent-Garden, doğrudan vadiye yöneliyor. Ancak yaşam alanı, beton duvarla çevrili özel bir iç bahçeye açılıyor.

Proje, sokak ve vadi arasında uzanan, beton yüzeylerle çerçevelenmiş hacimlerden oluşuyor. Çeşitli kademelerde farklı işlevlere ayrılan bu hacimler özgün bir kombinasyon yaratıyor. İç mekanda ise ahşap bölücüler ve yapının strüktürünü yansıtan brüt beton yüzeyler dikkat çekiyor.

Fotoğraflar: Fernando Farfan

Etiketler: