Champagne Bourgeois Diaz İçin Yeni Bir Şarap Üretim Tesisi

EN

Thierry Bonne Architecte, Fransa'nın Champagne bölgesinde tasarladığı yeni şarap presi projesiyle Regional Wood Construction Prize'da 2.lik Ödülü'ne layık görüldü.

Champagne Bourgeois Diaz için tasarlanan proje doğrultusunda, mevcut şarap mahzeni üzerine bir şarap presi ve bir şarap turizmi odası inşa edildi.

Champagne bölgesinin girişinde, Crouttes-sur-Marne'de (Aisne) bulunan arazinin ayırt edici özelliği biyodinamik bağcılık ve yeni şarap üretim tesisi bu açıdan oldukça sembolik bir boyuta sahip.

Mevcut şarap mahzeninin üzerine inşa edilen pres, şarap üretiminin pompa olmadan yerçekimi ile çalışmasına imkan sağlıyor.

Program aynı zamanda arazi için bir şarap turizmi vizyonu da içeriyor. Üretim ve turizm faaliyetlerini bir araya getiren mekan, şarap üreticisinin çalışmalarını bizzat görebilen ziyaretçiler ve müşteriler için odak noktası haline geldi. Salon, biyodinamik şarap üreticisinin şampanyanın özünü belirleyen harmanlama konusundaki özel yaklaşımını ve biyodinamik şarap yapımının ritmine ve doğasına gösterilen saygıyı yansıtıyor.

Bu büyük salondaki mantar şeklindeki yapısal konstrüksiyon dengeyi, aşıkların çokluğu ise harmanlanmayı vurguluyor.

Revakların desteklediği tonoz altında şrapçılık faaliyetleri için ayrı bir mekan oluşturuldu.

Çevresel Yaklaşım
Katı çevresel gereklilikler, işletmenin biyodinamik vizyonu doğrultusunda yerel malzeme kullanımıyla karşılandı. Teknik özellikleri, rengi, tedarik zincirine yakınlığı, yapısal ve mimari forma uygunluğu nedeniyle, yapıya düşük yük getiren kavak ahşabı tercih edildi.

Yalıtım için, ağaç yünü, ağaç lifi ve selüloz vatka karışımı uygulandı. Şarap turizmi odasının döşemesinde, Fransız kereste fabrikası atıklarından elde edilen meşe ahşabıyla kullanıldı. Cephe kaplaması için de, yine yerel kereste fabrikalarından kestane ahşabı temin edildi.

Pelet sobasına bağlı çift akışlı havalandırma, şarap turizmi odasının hem kış hem de yaz aylarında konforunu sağlıyor. Çift yağmur suyu geri kazanım sistemi, sıhhi tesisleri ve biyodinamik karışımları besliyor.

Farklı çatı katı seviyeleri, biyodinamik çalışma için gerekli bitkilerin yetiştirilmesi, termal çözümler, yağmur suyunun tutulması ve yönetimi gibi çeşitli işlevlere sahip bahçelere ev sahipliği yapıyor. Tüm bu kararlar, düşük karbon yaklaşımını destekliyor.

Etiketler: