Córdoba'da Bir Sığınak

EN

STC Arquitectos tarafından tasarlanan bu küçük sığınak, Arjantin’in Córdoba eyaletinde, geniş bir bitki örtüsünün ortasında, dik eğimli bir araziden dağ manzarasına yöneliyor.

Bu yapının inşası için, kullanılmayan malzemeler atölyede işlenerek geri dönüştürüldü ve sahaya taşındı. Strüktürel malzeme ve kaplama seçimi, teknolojik sürdürülebilirliği yerel dokuya uyum ve düşük çevresel etki ile birleştiriyor.

Proje, üç unsura göre belirlendi:
• Terası ve kapalı alanları örten, evi çift örtüyle koruyan büyük hafif metal çatı,
• Mutfak-yemek odası, banyo ve yatak odası fonksiyonlarının çözüldüğü, sürgü kepenkli, metal bir prizma formundaki kapalı alan,
• Yeniden kullanım için fırçalanmış, yivli okaliptüs tahtalarıyla kaplı, zeminden yükseltilmiş ahşap platform.

Yapı, petrol boruları, inşaat artıklarından toplanan soğuk işlenmiş metal plakalar ve tüm zemini kaplayan ahşap levhalarla inşa edildi. Konstrüksiyonda, farklı ölçülerde UPN ve IPN lamelleri, yerinde dökülmüş betonarme tezgahlar, geri dönüştürülmüş sürgü kepenkli kapılar ve açıklıkları oluşturan geri dönüştürülmüş borular kullanıldı.

Tüm dış cephe yüzeyleri, düşeyde ve yatayda, eski bir barakadan çıkarılan sinüzoidal metal levhalarla kaplandı, duvarların iç yüzeyinde çimento ve alçı levhalar yerleştirildi. Proje, içinde bulunduğu doğal ortama uyum sağlayan, sade, ekonomik ve bakımı kolay bir tasarımla farklı malzemeleri yeniden kullanan, sürdürülebilir bir çözüm önererek, geri dönüşüm hakkında bir bilinç oluşturmayı amaçlıyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: