Denizin Tavanı

EN

Denizin Tavanı (Ceiling of the Sea), Unemori Architects tarafından Tokyo Omotesando'da bulunan Spiral Gallery'de düzenlenen bir sergi için tasarlandı.

Japon mimar Fumihiko Maki'nin Omotesando'da bulunan temsili eseri Spiral Galeri'de düzenlenen denizle ilgili bir sergi için düzenlenen mekanda denizin rengini ifade etmek için tavana üç farklı renkte balık ağı asıldı. En üstte koyu kırmızı, orta da mavi ve en altta yeşil boyalı balık ağları kullanıldı.

Denizin mavi görünmesinin nedeni, mavi dışındaki renklerin deniz suyu tarafından emilmesidir. Mavi olarak adlandırılsa da; derinlik, denizde yüzen maddeler gibi faktörlere bağlı olarak farklı renkler ve tonlar görünür. Bu üç renk balık ağı da ziyaretçilerin durduğu yere ve açıya göre farklı görünüyor. Yerleştirme, ziyaretçilere sanki denizin içindeymiş gibi bir atmosfer sunarken, aynı zamanda birden fazla mekânı birbirine bağlıyor.

Sergi kısa süreli olduğundan ve sınırlı bir süre içinde kurulup sökülmesi gerektiğinden, detayları kolayca takılıp sökülebilecek şekilde tasarlandı. Kullanılan balık ağları sergi sonrasında geri dönüştürülebiliyor.

Etiketler: