Deprem Farkındalığı Tayvan'da Büyük Bir Felaketi Önledi

GÖKÇE ARAS ENGİN

Tayvan Adası, 3 Nisan 2024 sabahına 7.4 büyüklüğünde bir depremle uyandı. Deprem, binlerce kişinin hayatını kaybettiği 1999 depreminden bu yana adada yaşanan en güçlü sarsıntı olarak kayıtlara geçti.

Tayvanlı yetkililer, depremin merkez üssünün ülkenin doğu kıyısındaki dağlık Hualien Kasabası olduğunu açıkladı. Tayvan Meteoroloji İdaresi'ne (CWA) göre deprem yerin 15 km derinliğinde meydana geldi.

Yirmi dakika içinde gerçekleşen 7.4 ve 6.4 büyüklüğündeki iki büyük depremin ardından bölgede 300'den fazla artçı deprem meydana geldi. Tayvan'daki yetkililerin açıklamalarına göre depremde dokuz kişi hayatını kaybederken 1050 kişi ise yaralandı. CNN’in haberine göre ise deprem yaklaşık 100 yapıya zarar verdi.

Tayvan’da 1999 yılında 7.7 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş ve sarsıntıda 2.400 kişi hayatını kaybederken 50 bin bina yıkılmıştı. Bu yeni depremlerde az sayıda can ve mal kaybının olması Tayvan'ın depremlere karşı nasıl bir önlem aldığı sorusunu akıllara getirdi.

Missouri Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde sismolog ve profesör olan Stephen Gao, Tayvan hükümetinin önlemleri ile ilgili Associated Press’e yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: “Tayvan'ın depreme hazırlık düzeyi dünyadaki en ileri düzeyler arasında yer alıyor. Ada, katı inşaat kuralları, birinci sınıf bir sismolojik ağ ve deprem güvenliği konusunda yaygın halk eğitim kampanyaları uyguladı.”

Tayvan'ın Hualien Kentinde Kısmen Çökmüş Karma Kullanımlı Uranüs Binası / Fotoğraf: Shufu Liu

Son yıllarda yerel yönetimler eski binaları depreme daha dayanıklı hale getirmek için kampanyalar başlattı. Tayvan Hükümeti, yeni ve mevcut binalar için gerekli olan depreme dayanıklılık seviyesini sürekli olarak revize ediyor ve binalarının depreme dayanıklılığını kontrol ettirmek isteyen vatandaşlara para desteği sunuyor.

Tayvan ayrıca okullarda ve işyerlerinde deprem tatbikatları yaparken, devlet medyası ve cep telefonları düzenli olarak deprem ve güvenlikle ilgili duyurular yayınlıyor. Gao, "Bu önlemler Tayvan'ın depremlere karşı direncini önemli ölçüde artırarak, yıkıcı hasar ve can kaybı potansiyelinin azaltılmasına yardımcı oldu" dedi.

Tayvan’ın sıkı önlemleri Türkiye’deki idarenin 1999 Gölcük Depremi’nin ardından verdiği tepkiyle karşılaştırılmaya değer. Gölcük depreminin ardından da Tayvan’ınkine benzer düzenleme değişikliklerine gidildi ama bu düzenlemeler bir türlü tam olarak uygulanamadı. 53.000 kişinin hayatına mal olan ve 34 milyar Dolar değerinde hasar yaratan 7.8 ve 7.7 şiddetlerindeki 6 Şubat Depremleri de bunun kanıtı.

Zemin yapısı Hatay'a benzeyen Los Angeles’ta ise 6 Şubat Depremleri'nin ardından inşaat yönetmeliği güncellemeleri hızlandı. USGS (ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu) 2024 Ocak ayında yaptığı açıklamada Los Angeles’da önümüzdeki otuz yıl içinde %31 olasılıkla 7.5 ve üstü büyüklüğünde bir deprem gerçekleşeceğini söyledi.

Etiketler: