FRU Evi

EN

Roberto Lebrero ve Borja Gómez tarafından tasarlanan Fru Evi, İspanya'nın Segovia şehrinin küçük bir köyü olan Frumales'de konumlanıyor. Bir çam ormanı vadisinin ortasında yer alan Frumales, tarım arazileriyle çevrelenmiş yığma taş kır evleriyle dikkat çekiyor.

Ev, yıkılmış yapıların bulunduğu üç parselin birleşiminden oluşan alanda inşa edildi. Kalıntılardan elde edilen malzemeler yeni bir tasarımla tekrar değerlendirildi. Malzemenin yeniden kullanımı, yerel inşa tekniklerinin uygulanması ve doğru strüktürel sistemin seçilmesi sonucu belirledi.

Betonarme çerçeve, yaşam mahalinin kotunu yükseltirken, aynı zamanda hafif ahşap sistem çatının formunu destekliyor. Ahşap çatı strüktürü, yapının kütlesel formunu, hacmini ve iç mekan yapısını belirlemek üzere tasarlandı ve ahşap elemanlar, yerinde kesilip birleştirilerek uygulandı. Binayı çevreleyen taş cephe, iyi bir yalıtım ve ısı dengesi sağlıyor. Tavan yüksekliği ve açıklıkların yerleşimi, gerektiğinde çapraz havalandırma ve baca etkisi yaratıyor.

İç mekan tüm işlevin programlandığı açık ve esnek bir alan olarak tasarlandı. Sokak cephesinde servis mekanları konumlanırken, yaşam alanları verandaya doğru açılıyor. Pencere yerleşimleri, ışığı ve manzarayı en iyi yakalayacak şekilde ayarlandı. Veranda, teras ve bahçenin kullanım düzeni, şeffaflıklar ve yansımalar aracılığıyla farklı bakış açıları sunarak iç ve dış mekanları birbirine bağlıyor.

Etiketler: