Geneviève-de-Gaulle-Anthonioz Okul Grubu

EN

Atelier Aconcept, Fransa'nın L'Haÿ-les-Roses (Greater Paris) kentinde, dairesel hareketiyle öne çıkan bir okul kompleksi tasarladı.

Eylül 2023'te tamamlanan Geneviève-de-Gaulle-Anthonioz Okul Grubu (Groupe Scolaire Geneviève-de-Gaulle-Anthonioz); on ana sınıfı, on beş ilköğretim sınıfı, bir dojo ve bir spor salonundan oluşan, toplam 4.700 m2 taban alanına sahip bir program.

Sade ve çağdaş mimari tarzıyla simgesel bir yapı haline gelen yeni okul kompleksi, L'Haÿ-les-Roses kentine dinamik bir giriş sunuyor.

Kentsel yeniden geliştirme programının merkezinde yer alan tesis, dairesel bir düzende geliştirildi. Binanın kıvrımlarıyla uyumlu bir şekilde genişletilen zemin kattaki özel rekreasyon alanı, ilkokul ile anaokulu arasında doğal bir ayrım sağlıyor.

Yuvarlak formların karşılıklı etkileşimi, hafif bitki örtüsüne sahip çatı kaplama alanları yaratılmasını mümkün kıldı, böylece yerel sakinlere çekici bir beşinci cephe manzarası sunuldu.

İç ve dış mekan arasındaki ayrımı vurgulamak için, cephede iki tonlu mat ve yansıtıcı metal kaplama kullanıldı, iç mekanın mahremiyeti ise beton kaplamayla elde edildi.

Binada sürdürülebilir çevresel çözümler; yeşil çatı, yağmur suyu geri kazanım sistemi, düşük enerjili aydınlatma ve ortak ısıtma sistemleriyle destekleniyor. Ayrıca 50 araçlık bir yeraltı otoparkı projeyi tamamlıyor.

Etiketler: