Gökhan Avcıoğlu'nun "Less or More" Kitabı Satışta

İstanbul, İzmir ve Antalya'daki seçkin kitabevleri, Gökhan Avcıoğlu'nun kapsamlı eseri "Less or More"u satışa sundu. Ayrıca kitap, GAD Vakfı'nın web sitesi üzerinden çevrimiçi olarak da sipariş edilebiliyor.

Gökhan Avcıoğlu'nun mimarlık ve tasarım üzerine teorik bakış açılarını sunan “Less or More” kitabı, yazarın kişisel anıları, notları, soruları, eskizleri ve tasarımlarını içeriyor. Mimarlık alanındaki önemli meseleleri ve zamanımızın mimarlık anlayışını ele alan kitap, hem mimarlık profesyonelleri hem de bu alana ilgi duyan okurlar için vazgeçilmez bir kaynak niteliğinde. Gökhan Avcıoğlu’nun bilgisini ve deneyimlerini paylaştığı bu eser, aynı zamanda çağdaş mimarlık üzerine düşünmeye davet ediyor.

Kitap tümüyle GAD'ın bir yapı/yapılar antolojisi olmamakla birlikte, “practice” bölümünde yer alan yapı/yapıtlar deneysel, yapım aşamasında ya da inşa edilmiş olmaları fark etmeksizin okuyucunun mevcut düşüncelerini, bakış açılarını tartışabilecekleri örnekler düşünülerek seçilmiş.

Mart 2022'de GAD Vakfı tarafından yayınlanan kitabın dört farklı baskısı İstanbul Modern Müzesi, YEM Kitabevi, Minoa, Patika, Pandora, Robinson Crusoe, Simurg ve Gergedan Kitabevi ile birlikte İzmir Pan Kitabevi, Antalya Başkaol Kitabevi ve Lizbon Livraria A+A’de satışa sunuldu.

Gökhan Avcıoğlu Hakkında
Gökhan Avcıoğlu eğitimini 1983 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde tamamladıktan sonra, GAD Mimarlık ve GAD Vakfı’nı kurarak, mimariye yenilikçi bir yaklaşımla yön vermeye başladı. Avcıoğlu, 40 yılı aşkın süredir gerçekleştirdiği projelerle, mimari mirası, mimari mekanı, bugünün ihtiyaçlarını ve hatta başka gezegenlerde de yaşam üzerine düşünceler geliştiriyor ve bunları çeşitli mecralarda düzenli olarak paylaşıyor. 1994 yılında İstanbul’da kurduğu Global Architectural Development (GAD Mimarlık) ile farklı işlevlerde ve değişik aşamalarda 350’nin üzerinde proje oluşturdu ve bunlardan önemli bir kısmının inşasını gerçekleştirdi.

Gökhan Avcıoğlu, Paristeki École Spéciale d’Architecture, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Stuart Weitzman School of Design, University of Pennsylvania üniversitelerinde dersler verdi ve jürilerde görev aldı. Avcıoğlu, American Institute of Architects (AIA) New York Chapter, Royal Institute of British Architects (RIBA) ve Türkiye Mimarlar Odası (TMMOB) üyesidir. İstanbul, New York ve Lizbon’da ofisleri bulunmaktadır.

Etiketler: