Hacer Bozkurt'un Göbeklitepe Çalışması The LOOP Design Awards 2022'de Mansiyon Ödülü Kazandı

Mimarlık, iç mimarlık, peyzaj çalışmaları, ürün tasarımı, mimari fotoğraf ve video alanında site ziyaretçilerinin oylarıyla seçilen çalışmaların ödüllendirildiği The LOOP Design Awards 2022 sonuçlandı.

Bu seneki ödüllerde Mimari Fotoğrafçı Hacer Bozkurt'un Göbeklitepe Fotoğraf Serisi fotoğraf- dış mekan kategorisinde Mansiyon Ödülü'ne layık görüldü.

Göbeklitepe çalışması; Hacer Bozturk tarafından tasarlanan oval mimari yapı.

Hacer Bozkurt bölgeyi ve çalışmalarını şu sözlerle özetliyor:

"Göbeklitepe, tarih öncesi insanların inanç dünyasını yansıtan tapınaklardan oluşuyor. 12.000 yıldır Şanlıurfa'nın sarı tepeleri altında saklanan bu taş yapılar bölgedeki çalışmalar sonucunda ortaya çıktı. Bölgenin ziyarete açılmasıyla birlikte tapınaklar için duran zaman yeniden akmaya ve ziyaretçilerle birlikte yaşamaya başladı. Göbeklitepe kazı alanı tepelerin içine gizlenmiş ve topoğrafyanın renkleriyle iç içe geçmiş olsa da yeni mimari müdahalelerin de bölgenin etkisini güçlendirdiği gözlemlendi. Uzay gemisini andıran formlarıyla tepelerin üzerinde yükselen sitenin koruma çatıları, ziyaretçileri altında gizlenen tapınakları görmeye davet ediyor. Tapınakların antikliği ile koruma çatılarının yeniliği arasındaki zıtlık gün batımıyla birlikte kayboluyor ve bu uzay gemisi benzeri saçak şekilleri, ertesi gün yükselene kadar tepelerle bir oluyor."

Etiketler:

İlgili İçerikler: