Hint Mimarisinin Duayeni Balkrishna Doshi Hayatını Kaybetti

2018 Pritzker Ödülü ve 2022 RIBA Kraliyet Altın Madalyası sahibi Hintli mimar Balkrishna Doshi, 95 yaşında hayatını kaybetti.

1927'de Hindistan’ın Pune şehrinde mobilyacı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Doshi altmış yıllık mimari kariyerinde Le Corbusier ve Louis Kahn ile çalışma şansı buldu.

Corbusier ve Kahn ile yaptığı işbirliklerinin yanı sıra Doshi projelerinin çoğunu, 1955'te kurduğu kendi stüdyosu Vastu Shilpa Consultants'ın bünyesinde gerçekleştirdi. 100'den fazla inşa edilmiş projeden oluşan bir portföye sahip kariyeri ile Doshi’nin Hint mimarisi üzerindeki etkisi oldukça büyük.

Önemli projeler arasında Indore'da 80.000 kişinin yaşadığı ve 1995'te Ağa Han Mimarlık Ödülü'nü kazanan Aranya Düşük Maliyetli Konut ve ofis olarak kullandığı Sangath adlı beşik tonozlu stüdyo bulunuyor.

Sangath / Vastus Shilpa Vakfı
Aranya Düşük Maliyetli Konut, Indore / John Panicker

2022'de RIBA Kraliyet Altın Madalyası’nı kazandıktan sonra kendisiyle yapılan bir söyleşide Doshi, mimari tarzını "doğal" olarak tanımlıyor, tasarım felsefesini ise "gerçek mimari hayattır” kelimeleriyle özetliyor ve ekliyor: “Tasarım, yaşam tarzlarına uyumlu ve entegre olmalı. Bunun ölçülebilir olduğunu söylemiyorum ama çok önemli”.

Mimar olarak ürettiği eserlerin yanı sıra Doshi, çeşitli üniversitelerde eğitimci olarak çalıştı. Ayrıca Hindistan'da yerli tasarım ve planlama standartlarının geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla Vastu Shilpa Vakfı'nı kurdu.

Etiketler: