Karşı Çıkmanın Potansiyeli

Sera yapılarını yeniden işlevlendirme projesi, mevcut strüktürlere yapılan küçük müdahalelerle yalnızca tek bir malzemenin mekanı dönüştürmesi üzerine kurgulanıyor.

Bir zamanlar Capital Gardens'ın bir parçası olan altı sera, Omved International tarafından satın alınarak lüks konutlara dönüştürülmek istendiğinde halkın tepkisiyle karşılaşılmış ve bunun üzerine konsey planlanan projeyi geri çevirmiş. Yıllar sonra Hasa Architects tarafından tasarlanan yeni proje ise zaman içinde sahipsiz kalan yapıları, artık Omved Gardens adında bir ortak bahçeye dönüşen alanda, 320 metrekarelik bir etkinlik mekanına çevirmiş durumda.

Yeniden doğuş, yeniden kullanım ve yenilenme gibi başlıklar altında geliştirilen konsept kapsamında şekillenen proje, orijinal yapının çerçevesi ile strüktürünü temel alarak ilerliyor ve bir dizi küçük ölçekli müdahale eşliğinde mekanı yeniden kullanıma kazandırarak bu unutulmuş şehir parçasının sunduğu olasılıkları keşfetmeyi amaçlıyor.

Arazi eğimine teraslanarak yerleşen yapıların var olan metal strüktürleri ve cam yüzeyleri restore edilmiş. İç mekandaki zemin, platformlar, duvarlar, doğramalar ve kayar kapılar için ise huş ağacından kontrplak paneller kullanılmış. Ziyaretçi ile yapıların kırılgan cephesi arasında bir mesafe oluşturmak adına, kontrplak paneller çeperlerde alçak duvarlar halinde diziliyor ve peyzajla olan ilişkiyi görsel bağı kaybetmeden sürdürmeye izin veriyor.

Yalnızca tek bir malzemenin kullanılması mekanlar arasında süreklilik sağlıyor ve böylece her bir birim arasındaki bağı güçlendiriyor. Ahşabı korumak adına kullanılan doğal yağ bazlı beyaz vernik ile birlikte mekanlara hakim olan açık ton da peyzaj ve mekan arasında ince bir kontrast oluşturuyor.

10 yıl gibi bir kullanım ömrü öngörülerek hazırlanan projenin yapım süreci altı haftada tamamlanmış ve Chelsea Çiçek Festivali ile birlikte Mayıs ayında açılmış. CNC kullanılarak üretilen kontrplak panellerin yerinde montajı ise 10 günden biraz fazla sürmüş. Yenilenen camlara ise koruyucu filmler uygulanmış.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL