Kent Laboratuvarı

Çalışmalarında kamusal mekanlar ile katılımcı dinamiklere odaklanan Enorme Studio tarafından MINI için gerçekleştirilen Madrid’deki yerleştime, şehirlerin geleceğini birlikte tasarlama fikrini pratiğe dökebilmek için müşterek bir mekan sunuyor.

Her ne kadar yaşadığımız devasa şehirler paradigmaların değişimini yansıtmaktan uzak kalsa da, yeni alışkanlıklar ve çevre hakkında kolektif bir farkındalık geliştirmemiz gerektiğinin her geçen gün daha da farkına varıyoruz. Çevresi ve sakinleriyle daha bütünleşik kentsel peyzajlar oluşmasını sağlayabilecek kolektif vizyonlar geliştirme fikriyle hareket eden "Mountain on the Moon" adlı yerleştirme ise Enorme Studio ve MINI’nin işbirliğiyle gerçekleştirildi. Zaten bir yıldır MINI Hub mekanıyla Malasaña mahallesinde bulunan MINI, bu projeyle kullanım alanını dışarıya açmış bulunuyor. Tasarım buluşmaları, tartışmalar ve atölyelerinin gerçekleşeceği mekan, şehir tasarımı ve kenti merkezine alan konular üzerine kolektif, disiplinlerötesi ve nesillerarası bir şekilde çalışma imkanı sunuyor. Mountain on the Moon, sokaklara ve kullanıcılarına daha yakın olmaya çabalayan bir tasarım ofisi ve seyyar mimarlık örneği olarak şehirlerin geleceğinin ortak bir şekilde tasarlanması gerekliliğini vurguluyor.

Madrid’de, Santa María Soledad Torres Acosta meydanına yerleşen Mountain on the Moon, tasarım ve şehir için bir toplanma noktası olmasının yanı sıra günlük yaşamda en çok hissedilen zorlukları ele alarak yenilenebilir enerji kullanımına odaklanıyor. Bu ortak mekan, güneş panelleri ile kinetik enerjiden elde edilen elektriğin kullanıldığı USB şarj noktalarına sahip.

Etiketler:

İlgili İçerikler: