Kraliçe II. Elizabeth'in Kültür, Sanat ve Mimari Üzerindeki Etkileri

Kraliyet Ailesi, 8 Eylül 2022'de Kraliçe II. Elizabeth’in Balmoral'da huzur içinde öldüğünü bütün dünyayla paylaştı. Böylece İngiltere'nin tarihindeki en uzun hükümdarlık da sona ermiş oldu. Kraliçe II. Elizabeth, 70 yıllık hükümdarlığı boyunca diğer tüm konularda olduğu gibi müzikten sanata, sinemadan mimarlığa kadar popüler kültürün tüm bileşenlerini de etkileyen bir unsur oldu.

Kaynak: designboom.com Yazan: Matthew Burgos

Sanat ve Mimarlıkta Kraliçe II. Elizabeth

Andy Warhol, serigrafi tekniği kullanarak oluşturduğu “Reigning Queens”(1985) serisinde Kraliçe'ye de yer veriyor. Bu seride Warhol, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth de dahil olmak üzere, diziyi yarattığı zamandaki dört yönetici kraliçenin 16 renkli baskısını sunuyor. Warhol, ilhamını Kraliçe'nin 1977'de hükümdarlığının 25. yıldönümü kutlamaları için çekilen resminden aldı.

Kraliçe II. Elizabeth, Heathrow'daki The Queen's Building (1955), Londra’daki The Commonwealth Institute (1962) ve Royal National Theatre (1976) dahil olmak üzere Birleşik Krallık’taki birçok kurum ve binanın açılışını gerçekleştirdi.

Popüler Kültürde Kraliçe II. Elizabeth

Kraliçe II: Elizabeth Daniel Craig'in canlandırdığı “James Bond” karakteri ile Londra 2012 Olimpiyat Oyunları’nın açılış törenine gittiği küçük bir rolle kameralar karşısına geçti. Hükümdarlığının 70. yıl kutlamalarında ise Paddington Bear ile birlikte küçük bir rolde boy gösterdi.

Kraliçe ayrıca, Amerikan animasyon komedi dizisi “The Simpsons”un bir bölümünde yer aldı. Kraliçe II. Elizabeth, popüler kültürden bağımsız olarak zaten dünya çapında tanınan bir simgeydi. Popüler kültür, Kraliçe'nin imajını güçlendirmek için bir araç olarak hizmet etti.

Müzik, TV ve Sinema’da Kraliçe II. Elizabeth

Paul McCartney, 1969 yılında Kraliçe'ye bir övgü olarak yazdığı “Her Majesty” şarkısına Beatles'ın “Abbey Road” albümünde yer verdi ve 2002'de Kraliçe'nin Buckingham Sarayı’nda gerçekleştirilen 50. Yıl kutlamalarında da şarkıyı seslendirdi. Ünlü İngiliz Punk Grubu “Sex Pistols” ise “God Save The Queen” singleının kapağında yer alan Kraliçe’nin gözleri ve ağzının şarkının adı ve grubun adının bulunduğu yapışkanlarla kapatıldığı resmi punk hareketinde bir ikona dönüştü.

Helen Mirren, Stephen Frears'ın 2006 yapımı “The Quenn” filmindeki Kraliçe II. Elizabeth rolüyle Oscar'ı alırken, Kraliyet Ailesi'nin hayatlarının bir tasvirini konu alan TV dizisi “The Crown”da Kraliçe II. Elizabeth rolünü oynayan Olivia Coleman ve Claire Foy da ödüller kazandılar.

Etiketler:

İlgili İçerikler: