La Providence Lisesi

EN

ALTA tarafından tasarlanan La Providence Lisesi, Fransa’nın bir liman şehri olan Saint-Malo’da yer alıyor.

La Croix Desille Caddesi üzerinde konumlanan okul, üç birimden oluşuyor: 150 öğrencilik altı sınıf, zemin katta bir kafeterya ve mezunlar ofisinin yer aldığı bir kısım; 10 derslikli, 350 öğrenci kapasiteli lisenin bulunduğu diğer kısım ve bir spor salonu. İki kata dağılmış olan bu üç birim, cam çatıyla örtülü bir atriumun etrafını çeviriyor. Projede tüm döşemeleri ve cepheleri taşıyan “W” formundaki iki büyük kiriş vurgulanıyor. Bu kirişler Saint-Malo limanındaki vinçlere gönderme yapıyor. Yapının üzerini örten cam çatı ise, liman çevresindeki yapıların mimari kimliğiyle uyum sağlıyor.

Merkezde yer alan atrium, tüm birimlere dağılan koridorlara ve yürüyüş yollarına bağlanıyor. Bu orta avlu aynı zamanda, kışın güneş ısısını içeriye alarak, yazın soğutma ve doğal havalandırma sağlayarak binanın iklim konforunun düzenlenmesinde bir tampon alan görevi görüyor.

Kariyer ofisi, yönetim, okul yaşam alanları, spor salonu ve kafeterya zemin katta bulunuyor. Üst katında bir ağırlık odası ve tırmanma duvarı bulunan, alt katta takım sporlarının (basketbol, hentbol, voleybol, badminton ...) yapıldığı spor salonunu, liseyle birlikte mahalle sakinleri de kullanabiliyor. “W” biçimli yapısal strüktürle askıya alınan yapı, spor salonunun şeffaf bir cepheyle dışarıya açılmasını sağlıyor.

Malzemelerin kalitesine ve dayanıklılığına önem verilen yapıda fazla renk ve çeşitli malzeme kullanımından kaçınılmış. Beyaz renkle mekandaki canlı ve aktif unsurların vurgulanması amaçlanmış.

© ALTA
© ALTA
Zemin Kat Planı © ALTA
1. Kat Planı © ALTA
2. Kat Planı © ALTA
© ALTA
© ALTA
© ALTA
© ALTA

Etiketler:

İlgili İçerikler: