Laherrère Merkezi

EN

CoBe Architecture & Paysage tarafından WEEK işbirliğiyle tasarlanan karma kullanımlı Laherrère Merkezi, Fransa'nın Pau şehrinde yer alıyor.

Bir yaşam, çalışma, mesleki eğitim ve ekonomik kalkınma yeri olan Laherrère merkezi, öğrenciler ve genç işçiler için konut, ofis, eğitim alanları, zanaat binaları ve yerel mağazalar sunuyor. İki binaya yayılan proje, ahşap, beton ve camdan oluşan karma malzemeye sahip. Aynı zamanda biyoklimatik tasarım, biyo-bazlı malzemeler ve enerji performansını birleştiren küresel bir sürdürülebilir kalkınma yaklaşımının parçası.

Projenin inşa edildiği Saragosse bölgesi günümüzde yaklaşık 14.000 nüfusuyla Pau'nun en önemli sosyal konut alanlarından biri. 2027 yılın kadar dönüşümü planlanan bölgedeki yapılar, kolektif alanlarıyla birlikte yenileme, yıkım ve çevre düzenleme projeleri kapsamında yeniden ele alınıyor.

Saragosse bölgesinin kentsel yenileme programının öncelikli eksenlerinden biri olan Laherrère merkezinde, biri öğrenciler ve genç işçiler için barınma sorununa yanıt veren, diğeri ise zemin katta hizmet alanları ve mağazalarla birlikte, istihdam yoluyla entegrasyona odaklanan şirketler veya dernekler için kullanılmak üzere iki yapı inşa edildi.

Projenin temel amacı, alanın ev sahipliği yaptığı pazar gibi, köy meydanı modelinde gerçek bir yaşam alanı oluşturmaktı. Laherrère meydanına bakan L şeklindeki iki binanın her ikisi de aynı form ve tasarım anlayışıyla inşa edildi.

İki kat yüksekliğindeki zemin kat seviyesinde, alanda hazırlanan düşük karbonlu ham betonla inşa edilmiş, yerel mimarlık örneklerinden ilham alan ince kemerler dikkat çekiyor. Üst katlarda ise, elyaf yalıtımlı ahşap kaplamalar, ahşap doğramalar ve panjurlarla projenin program çeşitliliği yansıtılıyor. Projede kulllanılan tüm ağaç türleri, sahaya 450 km'den daha az mesafede bulunan Fransız ormanlarından geliyor.

Karışık Program
Yaşam, çalışma, mesleki eğitim ve ekonomik kalkınma yeri olan Laherrère merkezi, Saragosse bölgesi sakinlerinin yaşam ortamının iyileştirilmesine ve azami ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunmak amacıyla tasarlandı. Uygulanan kolon ve kiriş sistemi, aynı proje içinde çok çeşitli programları barındırmayı mümkün kılıyor.

Gayrimenkul kompleksi şunları içeriyor:

  • CROUS (öğrenciler için sosyal organizasyon) tarafından yönetilen 116 öğrenci konutu ve Habitat Jeunes Pau Pyrénées derneği tarafından yönetilen ve projede yer alan mesleki eğitim ve entegrasyon faaliyetleriyle bağlantılı olarak ortak alanlara sahip 60 genç işçi konutu içeren bir konut merkezi.
  • Dernekler tarafından kullanılan ofis ve ortak çalışma katları, profesyonel eğitim yapıları ve Cuisine Mode(s) d'Emploi okulu ve Michelin yıldızlı şef Thierry Marx tarafından kurulan eğitim restoranı, Simplon okulu ve ikinci şans okulu gibi iş yaratma desteği ile beş zanaat tesisinden oluşan bir girişimcilik merkezi.
  • Polis karakolu, istihdamla ilgili hizmetler, konsiyerj, iki bira fabrikası ve el sanatları tesisleriyle ilgili satış alanları gibi bölge sakinlerinin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak yerel hizmetler ve mağazalar. Ayrıca 234 m²'lik bir "sohbet odası" (çok amaçlı oda) çeşitli etkinliklerin düzenlenmesine olanak sağlıyor.

İç Organizasyon
Laherrère Meydanı ile doğrudan bağlantılı mağazalara, hizmet alanlarına ve el sanatları tesislerine ev sahipliği yapan zemin katlar, her iki binada da bağımsız olarak faaliyet gösteriyor. İki yapıda da, meydanda bulunan iki ana girişten erişilebilen, üst katlardaki tüm programlara erişim sağlayan, çift kat yüksekliğinde birer ortak giriş holü yer alıyor.

Ortak yaşam alanlarına doğrudan sahanlıklardan ulaşılan doğu binasında, öğrenciler ve genç işçiler için tasarlanan konutlar, doğal olarak aydınlatılmış koridorların iki yanında sıralanıyor. Batı binasında ise, her kattaki sahanlıklar, çeşitli çalışma ve mesleki eğitim alanlarının mola alanlarını ve ortak toplantı odalarını barındırıyor.

İki bina arasında, ağaçlarla çevrili bir yaya caddesi, zemin kattaki çeşitli dükkanlara, el sanatları tesislerine ve bira fabrikası teraslarına hizmet veriyor. Bazıları çift kat yüksekliğinde olan büyük sundurmalar cepheleri sınırlandırıyor ve farklı programların ortak alanlarına cömert bir açık alan sağlıyor.

Her iki binanın çatısı da pergolalı geniş bir ortak terasa ve geri dönüştürülmüş organik atıklardan oluşan bir "eritme potası" alt tabakası içeren bitkilendirilmiş ortak alanlara ev sahipliği yapıyor.

Kullanım Kalitesi
Laherrère merkezi projesinin başarısı, üretilen konutların kalitesinin yanı sıra küresel program tarafından sunulan kullanımların karışımıyla da bağlantılı. Bu nedenle, doğu binasının ev sahipliği yaptığı iki konut programı arasında ortak yaşam alanları paylaşılıyor: Ortak giriş holü, mobilyalı sahanlıklar, çamaşırhane, ortak çalışma alanı, teraslar...

Ev sahibi Habitat Jeunes Pau Pyrénées için oluşturulan konutlar, 16 ila 30 yaş arası, sınırlı mali kaynaklara sahip çeşitli statülerdeki (çalışanlar, stajyerler, çıraklar, iş arayanlar...) insanları barındırmayı amaçlıyor. Ortalama 17 m2'lik tek odalı, 24 m2'lik tek odalı "prime" ve 33 m2'lik tek odalı "bis" konutları, tek başına, çift olarak veya paylaşımlı yaşamak isteyen kişilerin yanı sıra genç ebeveynlere de yaşam alanı sunuyor.

Konutların mobilya seçimi ve dekorasyonu tasarım odaklı bir yaklaşımla oluşturuldu. Açık tonlar, ahşap mobilyalar, sarıya boyanmış mutfak ve banyo, fayans ve üst dolaplar, standart olmayan tasarım aydınlatma kullanımı ve çok sayıda depolama alanı sayesinde, buradaki konaklama birimlerinde geleneksel apartman dairesine yakın bir atmosfer oluşturuldu.

Etiketler: