Lina Ghotmeh Tasarımı Serpentine Pavyonu Londra'da Açıldı

Lina Ghotmet tarafından tasarlanan 22. Serpentine Pavyonu Londra'daki Kensington Gardens'ta 9 Haziran 2023 tarihinde halka açıldı. 29 Ekim 2023'e kadar açık olacak pavyon bu süre boyunca birçok etkinliğe de ev sahipliği yapacak.

Serpentine Pavyonu’nda yıllar içinde birçok farklı mimar birbirinden farklı tasarımlarla yer alsalar da tüm pavyonların ortak bir özelliği olduğu söylenebilir: dairesel formlara sahip olmaları. Benzer şekilde, Fransız-Lübnanlı mimar Lina Ghotmeh tarafından tasarlanan pavyonun başlığı da Fransızların “yemek hazır” çağrısı olan “À Table”. À Table, ”Fransızların, bir yemeği paylaşırken diyaloğa girmek ve diyaloga katılmak için bir masaya birlikte oturma çağrısı" olarak tanımlanıyor. Pavyonun içinde konumlanan masa da, “yeni ilişkilerin oluşmasını sağlamaya, fikir alışverişleri için bir araya gelmeye, oturmaya, düşünmeye, paylaşmaya ve kutlamaya davet ediyor."

Fotoğraf: Iwan Baan
Fotoğraf: Iwan Baan
Fotoğraf: Iwan Baan
Fotoğraf: Harry Richards
Fotoğraf: Iwan Baan
Fotoğraf: Harry Richards
Fotoğraf: Iwan Baan

Ghotmeh'in tasarımı, ahşap kirişler ve sütunlardan oluşan ve palmiye yaprağından ilham alan kıvrımlı bir çatıya sahip. Gözenekli yapılarıyla duvar panelleri dairesel alana ışık sağlıyor, tavandaki merkezi ışıklık ise daha fazla doğal ışığın içeri girmesini destekliyor. Pavyon, Mali’de toplantılar için kullanılan ve alçak yükseklikleri sayesinde insanları ayakta durmak yerine oturmaya zorlayan geleneksel sığınaklar olan “toguna”lardan ilham alıyor. Çok sayıda tabure, ziyaretçileri dairesel alanın çevresindeki masalardan birine oturmaya davet ediyor. Bu arada Pavyonda yer alan meşe masa ve sandalyeler de Ghotmeh tarafından tasarlandı.

Pavyonun tamamı, Mimarın sürdürülebilirliğe olan bağlılığını yansıtacak şekilde büyük ölçüde düşük karbonlu malzemelerden yapıldı. Aynı zamanda Pavyon modüler bir tasarıma sahip, yani kurulum bittikten sonra demonte edilebilir ve yeni bir tasarımda kullanılabilir.

Dezeen tarafından hazırlanan kısa videoda mimar Lina Ghotmeh, Serpentine Pavilion 2023'ü tasarlama sürecini paylaşıyor. Ghotmeh, mimariye yaklaşımını "geleceğin arkeolojisi" olarak tanımlıyor.

Etiketler: