Mimarlık Tarihine Adanmış Bir Ömür: Doğan Kuban

İTÜ öğretim üyesi ve Cumhuriyet mimarlık tarihinin efsane isimlerinden Prof. Doğan Kuban’ın anısına Toplumsal Tarih Dergisi özel bir dosya hazırladı.

Kaynak: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

Türkiye’de ve uluslararası alanda mimari ve mimarlık tarihi alanında önemli çalışmalara imza atan Prof. Doğan Kuban 2021 yılında, 95 yaşında hayata veda etmişti. Prof. Doğan Kuban’ın doğum günü olan 8 Nisan’da meslektaşları, dostları ve yetiştirdiği öğrencileri tarafından bir anma toplantısı düzenlendi. Prof. Doğan Kuban’ın mimarlık, mimarlık tarihi ve tarihi çevrenin korunması gibi akademik alanlarda bilim dünyasına sağladığı çok önemli katkılara ve yaptığı çalışmaların önemine ilk elden tanıklık edenler, akademik kariyeri boyunca yolları Kuban ile kesişmiş öğretim üyelerinin anlattıkları bu toplantı, Toplumsal Tarih Dergisi'nin Eylül sayısındaki “Prof. Doğan Kuban” dosyasına kaynak teşkil etti.

Dergide ayrıca Kuban’ın İTÜ’deki eğitim yaşamından mimarlık tarihine duyduğu ilgiyle başlayan akademik kariyerine; danışmanlığını yaptığı lisansüstü ve doktora tezlerinin içeriklerine, ODTÜ’nün gelişimine yaptığı katkılara da değinen yazılar yer aldı. Dosyada bulunan yazılar çerçevesinde, Prof. Doğan Kuban’ın İstanbul’a verdiği önem ve değerden dünyanın dört bir yanındaki kütüphanelerde bulunan eserlerine, Türk mimarlık tarih yazımında meydana getirmiş olduğu köklü değişim ve dönüşümden sahip olduğu çok yönlü kişiliğine ve disiplinlerarası yaklaşımına genişçe yer verildi. Edirne Selimiye Külliyesi, Kalenderhane Camii, Divriği Ulu Camii ile birlikte dünyanın birçok yerinde katıldığı restorasyon ve koruma çalışmaları da Kuban’ın mimarlık alanında yaptığı evrensel düzeydeki katkılarını vurgulayan başlıklar olarak dergide vurgulandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, mimarlık tarihçisi ve 2019 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nün sahibi Prof. Kuban ile vefatından önce “Geçmişten Günümüze Teknik Üniversiteli Olmak” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirmişti.

Etiketler:

İlgili İçerikler: