Minsuk Cho - Mass Studies Tasarımı Serpentine Pavyonu Açılıyor

GÖKÇE ARAS ENGİN

Minsuk Cho - Mass Studies tasarımı 23. Serpentine Pavyonu Londra'daki Kensington Gardens'ta bugün halka açılıyor. 27 Ekim 2024'e kadar açık olacak pavyon bu süre boyunca birçok etkinliğe de ev sahipliği yapacak.

“Archipelagic Void” (Takımada Boşluğu) başlıklı pavyon bu sene tek yapı enstalasyonu geleneğinden ayrılıyor ve geleneksel Kore madang avlularından ilham alan merkezi bir boşluk etrafında düzenlenmiş beş tematik “ada”dan oluşuyor.

Pavyonun ana girişi olan galeri, yaz aylarında “The Willow” adlı, sonbahar aylarında ise “Moonlight” adlı müzisyen ve besteci Jang Young-Gyu tasarımı ses enstalasyonlarına ev sahipliği yapacak.

Pavyonun kuzeyinde sanatçı Heman Chong ve arşiv uzmanı Renée Staal'ın imzasını taşıyan “Okunmamış Kitaplar Kütüphanesi” yer alıyor. Ziyaretçiler bu alandaki koleksiyona okunmamış bir kitapla katkıda bulunabilecekler.

Diğer “ada”lar ise; Serpentine South binasının orijinal haline gönderme yapan “Çay Evi”, ziyaretçileri parlak turuncu ağ manzarası içinde tırmanmaya ve etkileşime davet eden piramit şeklindeki “Oyun Kulesi” ve halka açık etkinlikler için bir toplanma alanı sağlayan “Oditoryum” işlevlerini üstleniyorlar.

Dezeen tarafından hazırlanan kısa videoda , Minsuk Cho 2024 Serpentine Pavyonu'nu tasarlama sürecini paylaşıyor.

Etiketler: