Nous Mimarlık’a “Sırbistan'da Öğrenci Yurtları” Yarışmasından Birincilik Ödülü

GÖKÇE ARAS ENGİN

Sırbistan Eğitim Bakanlığı ve UNDP desteğiyle Sırbistan Mimarlar Odası tarafından düzenlenen Belgrad’daki öğrenci bölgesinde yer alan mevcut yurtların yenilenmesi ve genişletilmesi ile ek yurt binalarının inşa edilmesi için düzenlenen uluslararası yarışmanın sonuçları 10 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilen jüri toplantısı sonunda açıklandı.

21 projenin katılım gösterdiği yarışmanın birinciliğine Türkiye’den Nous Mimarlık layık görüldü. Sıddık Güvendi ve Cihan Sevindik’in ekip başı olduğu yarışmada Emirhan Ayata, Tetiana Markova ve Ekrem Zengin yardımcı olarak yer aldılar.

Belgrad'daki öğrenci bölgesinde 1.000 öğrencinin barınacağı yurtları içeren “Sırbistan'da Öğrenci Yurtları” projesi, Sırbistan Eğitim, Bilim ve Teknolojik Kalkınma Bakanlığı (MESTD) tarafından yürütülüyor. Yarışma sonucunda Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası (CEB) ile işbirliği içinde, sürdürülebilir inşaatta en son standartları uygulayarak ve Sırbistan'daki üniversite merkezlerindeki öğrenci yurtlarını kullanarak öğrencilere yönelik konaklama tesisleri kapasitesinin artırılması amaçlanıyor. Projenin Sırbistan’da kamu sektöründe döngüsel ekonomi ve yeşil inşaat alanında yenilikçi bir çözüm olarak uygulanması ise “Sırbistan'da Yeşil Gündem için AB” projesi kapsamında destekleniyor. Yarışma bütün bu hazırlık faaliyetleri segmentindeki ilk adımlardan birisi.

Etiketler: