Openact’in Tuzla Yaşam Vadisi Projesi’ne Holcim Ödülü

Openact, Tuzla Yaşam Vadisi projesi ile Holcim Foundation tarafından iki yılda bir Venedik Mimarlik Bienali etkinliklerine paralel olarak düzenlenen Holcim Ödülleri kazananları arasında yer aldı.

18 Kasım 2023 Venedik'te duzenlenen Holcim Ödül Töreni’nde Openact’ın Tuzla Yasam Vadisi (Tuzla Stream Co-Habitat) projesi Middle East - Africa (Orta Doğu - Afrika) bölgesinin Silver Award kazananı oldu. 

Küresel ölçekte düzenlenen Holcim Ödülleri, beş ayrı bölgeden beş ayrı jüri grubu tarafından seçilen sürdürülebilir projelere veriliyor. Her bölgede Gold, Silver, Bronze ve Acknowledgement olmak üzere dört proje ödüllendiriliyor. Birinci etabının inşa süreci devam eden Tuzla Yaşam Vadisi projesi Middle East - Africa (Orta Doğu - Afrika) bölgesinden ödüle layık görülen dört projeden biri. Bu bölgenin seçimlerini yürüten jürinin başkanı 2023 Venedik Mimarlık Bienali küratörü Lesley Lokko’ydu. Aynı zamanda jüri üyeleri arasında Türkiye’den Emre Arolat da yer aldı.

Tuzla Yaşam Vadisi, Umur Deresi hattı boyunca ortak bir yaşam alanı olarak, sosyo-ekolojik etkileşimler aracılığıyla mahallelilerin kullanımına yönelik yeni bağlantılar sağlıyor ve farklı yaş gruplarından kullanıcıların çeşitli geri bildirimlerde bulunduğu ortak tasarım katılım süreçlerini içeriyor.

Etiketler: