Papillon Dağ Evi

EN

RobitailleCurtis tarafından tasarlanan Papillon Dağ Evi (Chalet Papillon), Montréal'in kuzeyindeki Laurentian Dağları'nda konumlanıyor. Lac Notre-Dame üzerinde yer alan yapı, genç bir aile ve arkadaşları için haftasonu evi olarak tasarlandı.

Dik, dar ve yoğun ağaçlık arazide, mümkün olduğunca doğal topoğrafyaya uyum sağlanması ve ağaçların korunması amaçlandı.

Parsel sınırlarına açılı konumlandırılan iki katlı yapı, uzun, ince bir kütle ile bu kütleye dik saplanan dikdörtgen formda bir giriş bölümünden oluşuyor. Bu düzen, gölün iki cepheden görülmesini ve doğu ucunun ağaçların arasından uzanarak bir balkon oluşturmasını sağlıyor. Cephedeki sedir kaplama, yakın çevredeki ağaç kabuklarının gri tonlarına uyacak şekilde seçildi. Kenetli metal çatı strüktürü de bu renk uyumunu destekliyor.

Evin iç mekanında hafif malzemeler ve minimalist detaylar tercih edildi. Beyaz duvarlar, beton zeminler ve soluk ahşap, içerideki aydınlık ve havadar atmosfere katkıda bulunuyor. Temel yaşam alanları, büyük ölçüde açık planlı ve bolca gün ışığı alan üst katta yer alıyor.

Eğimli, ahşap kaplı tavan, çatının formunu yansıtıyor. Güneybatı cephesi boyunca uzanan uzun cam şerit, kış aylarında panoramik bir su manzarası sunuyor. Pencere boyunca uzanan ahşap bank manzarayı izlemek için oturma alanı sunuyor ve mutfakla oturma odasını birbirine bağlıyor.

Kuzey cephesinde, ağaçların manzarasını ve daha fazla gün ışığını içeriye almak için resim çerçevesi formunda, uzun dikdörtgen pencereler bulunuyor. Ana kütlenin arka tarafına yerleştirilen yatak odası girişin yanındaki banyoyu kullanıyor.

Alt katta, ranzalı üç yatak odası, bir banyo, yardımcı alanlar ve ek bir oturma/oyun odası yer alıyor. Sıralı yerleştirilmiş kompakt yatak odalarının her birinde büyük bir pencere ve koridordan erişilen dolap alanı bulunuyor. Bu düzenleme sayesinde dağ evinde 12 kişi kalabiliyor.

Evin her iki katında düzenlenen, istendiğinde kapatılabilen verandalar, kötü hava koşullarından veya böceklerden etkilenmeden açık havada yemek yemeye ve dinlenmeye olanak tanıyor. Alt sundurma ise, ağaçların arasından kıvrılarak inen ve su kenarına ulaşan yola açılıyor.

Dağ evi, ailenin misafirlerini ağırlayabileceği ve yıl boyunca hafta sonlarını geçirebileceği, doğanın içinde özel bir ortam sunuyor.

Etiketler: