RELIC: Işık ve Sis Arasında Duyusal Bir Deneyim

EN

Polonyalı sanatçı Karolina Halatek tarafından hayata geçirilen "RELIC" enstalasyonu, sanatsal yaratıcılığı teknolojiyle birleştiriyor. Constellations Festivali kapsamında Fransa'nın Metz kentinde bulunan Opéra de Metz binasının terasına yerleştirilen bu anıtsal eser ışık ve sis arasında muhteşem bir sentezle farklı bir duyusal deneyim sunuyor.

Yaşayan Bir Anıta Dönüşüm
RELIC, ışık ve sisle iç içe geçmiş, piramidal bir ışık enstalasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Eser, dairesel metal basamaklardan oluşan bir yapı üzerinde yükselen dikey beyaz ışın ile bu ışından yayılan yapay sisin birleşiminden oluşuyor. Işın gökyüzüne uzanıyor ve uzaktan görülebiliyor. İzleyiciler, eserin tepesine çıkarak ışık ve sis içinde kaybolarak yaşayan bir anıta dönüşebiliyor.

Günümüzde sürekli olarak bilgi bombardımanına tutuluyoruz; akıllı telefonlar, sosyal medya ve sürekli gelen bildirimler dikkatimizi dağıtıyor. Medya, haberler ve eğlence platformları ise sürekli bir bilgi ve eğlence akışı sağlıyor. Hızın ve yoğun programların hüküm sürdüğü bir dönemde yaşıyoruz ve bu da konsantrasyon yeteneğimizi olumsuz etkiliyor. Bu enstalasyon, sanal dünyanın getirdiği soyutlamaya denge sağlıyor.

RELIC, kısa bir an için zihinsel farkındalık pratiği sunuyor: Ana odaklanmak, dikkat dağıtan etkenlerden uzaklaşmak ve "burada", "şu an" olup biteni kavramak. RELIC'in etkin doğası, her bireyin değerini vurguluyor. Halka açık bir dinlenme, düşünme ve yeni etkileşimler yaratma alanı sağlayan enstalasyon, ziyaretçileri şaşırtmayı, ilham vermeyi, yeni bir perspektif sunmayı amaçlıyor.

Karolina Halatek
Polonyalı sanatçı Karolina Halatek, eserlerinde ışığı merkezi bir ortam olarak kullanıyor. Görsel, mimari ve heykelsi unsurlar içeren mekâna özgü deneyimsel alanlar yaratıyor. Eserlerini deneyimlerin bir katalizörü olarak değerlendiren sanatçı, kuantum fizikçileri, süper sicim teorisinin kurucuları (Leonard Susskind, Roger Penrose, Carlo Rovelli) ve hassas mekanik mühendisleri ile işbirlikleri sonucunda oluşan etkileşimli enstalasyonlar yaratıyor.

Sanatçı: Karolina Halatek
Küratörlük & Üretim: TETRO+A
Çizim ve Teknik Yönlendirme: Simon Zerbib / Les Structographes
Üretim: Art Composit & Art Project
Sanatsal İşbirliği: Aperto Arts
Fotoğraflar: Karolina Halatek

22 Haziran - 2 Eylül 2023 tarihleri arasında her Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri
• 22 Temmuz'a kadar: 22.00 - 00.15
• 27 Temmuz - 12 Ağustos: 21.30 - 00.15
• 17 Ağustos - 2 Eylül: 21.00 - 00.15
Constellations Festivali kapsamında, Opéra de Metz binasının terasında ücretsiz olarak görülebilir.

Etiketler: