Renkli Onarım

Onaranlar Kulübü tarafından tasarlanan Kalamış Parkı Kolektif Dönüşüm Projesi, spor etkinliklerine uygun ve sosyal etkileşime açık bir mekan düzenlemesi öneriyor.

İstanbul’un Kadıköy İlçesi’nde, Kalamış Atatürk Parkı’nda bulunan ve yaklaşık 3400 m² alana yayılan Kalamış Parkı Kolektif Dönüşüm Projesi, Nike ile Onaranlar Kulübü tarafından, Kadıköy Belediyesi desteğiyle hayata geçirildi.

Parkların kent kimliği oluşumundaki önemli rolleri, kişilerin fiziksel ve sosyal çevreleri ile olan etkileşimine katkıları, kent makroformu üzerindeki etkileri proje alanı seçiminde etken rol oynadı. Kalamış Parkı’nın işlevselliğinin artırılması, mevcut sorunlu kullanımların iyileştirilmesi ve kullanıcıların çeşitli etkinlikleri birlikte, konforlu bir şekilde gerçekleştirmeleri projenin ana hedefi olarak belirlendi.

Kaykay pisti, basketbol sahası, plaj voleybolu sahası, koşu pisti ve bunları çevreleyen peyzaj alanlarının iyileştirilmesini ve dönüştürülmesini konu alan projenin tasarım süreci, kapsamlı bir kullanıcı ihtiyaçları analiziyle başladı. Tasarım programı, açık çağrı yöntemi ile davet edilen park kullanıcılarının ve sporcuların sorunları ve ihtiyaçları dinlenerek oluşturuldu. Buna göre kaykay pisti zemini olası yaralanmaları azaltacak ve sporcu performansını artıracak şekilde iyileştirildi. Mevcut engel ve rampalar onarıldı, konumları sürekli bir hareket rotasına olanak verecek şekilde düzenlendi. Eklenen yeni rampalar ile pist, farklı seviyelerdeki sporcuların bir arada bulunabilmelerine olanak sağladı.

Yenilenen zeminlerin grafik tasarımlarıyla fiziksel çevrenin sunduğu renklerin referans alındığı, üretmeyi, onarmayı, paylaşmayı ve hareketi temsil eden renkler ve formlar oluşturdu. Nike’ın hareketin gücünü vurguladığı mottosu, “Bizi/Sporu Kimse Durduramaz” yazısı ve logosu, örgü ve “pixelwork” karma tekniğinden oluşan bir yerleştirme olarak yenilenen basketbol sahası tellerine uygulandı.

Tüm bu onarma ve dönüşümlere ek olarak parkın spor etkinlikleri dışında da kullanımını artırmak amacıyla, kapsamlı bir rekreasyon alanı tasarlandı. Kaykay pistine paralel biçimde 43 metre boyunca uzanan “komünite alanı”; bisiklet parkı, kaykay tamir masası, kilitli eşya dolapları, geri dönüşüm çöp kutuları, piknik masaları, farklı kotlarda konumlanmış seyir/dinlenme/çalışma alanlarından oluşmakta. Bu aks aynı zamanda kaykay pistine yeşil alandan sağlanan kontrolsüz ve tehlike oluşturan yaya girişini düzenleyen bir sınır elemanı görevi görmekte. Basketbol sahasını çevreleyen alanda ise masa tenisi, oturma elemanları, denizin ve gün batımının izlenebildiği “gökyüzü hamakları” bulunuyor.

Kalamış Parkı Kolektif Dönüşüm Projesi’nin önemli özelliklerinden biri de basketbol sahası ve koşu pisti zeminlerinin yapımında Nike Grind kullanılması. Aynı malzeme mobilyaların oturum yüzeylerinde de kullanıldı. Nike ürünlerinin üretimi ve tüketimi sonucu ortaya çıkan atıkların geri dönüştürülmesi ile elde edilen, kauçuk esaslı Nike Grind, markanın “Move to Zero” hareketi kapsamında gerçekleştirdiği çalışmalarından biri.

Etiketler:

İlgili İçerikler: