Sayfalar Arasında

Hutong bölgesinde gerçekleştirilen yenileme projesi, eski bir konut yapısını okurlar ve mekan arasındaki diyaloğu ışıkla zenginleştiren bir kitap kulübüne dönüştürüyor.

Spring Whispers Kitap Kulübü, Pekin’deki eski yerleşim bölgelerinde süregelen yenileme projelerinin bir parçası olarak gerçekleştirilmiş. Bölgenin ilk yerel dergi kütüphanesi olan proje, kamusal kullanımlara açık, geleneksel üç odalı bir konut yapısının içinde konumlanıyor. Hala basılı yayınları okumaktan keyif alanlar için tasarım, film ve müzik üzerine yazılmış gazete ve dergilerle dolu bir mekansal deneyim sunan yapıda gölgeliklerden sızan güneş, iç mekanda usulca süzülerek kitap ve mekan arasındaki ilişkiyle temasa geçiyor.

Kitap kulübü, mevcut yapı ile ona yeni eklenen unsurlar arasındaki ilişkinin dengesini kurmaya ve iç ve dış mekanlar arasında bir süreklilik kurmaya odaklanıyor. Orijinal ahşap yapı tahribata uğradığından bazı bölümleri hasar gören yapı, güçlendirme ve onarımlar sayesinde yeniden kullanılabilir duruma getirilmiş. Yeni yapı malzemesi olarak çelik strüktürle desteklenen tik ağacı kullanılmış ve orijinal çerçevenin izinden gidilerek mekansal strüktürün bütünlüğünü sağlamak amaçlanmış.

Plan
Aksonometrik perspektif

Gri terrazzo zeminin kullanıldığı projede barın bulunduğu bir ana girişten sonraki hacimler kitap okuma alanı olarak çözülmüş ve böylece giriş ile diğer mekanlar arasındaki işlev net bir biçimde ayrılmış. Bar alanını takip eden orta alanda, kullanıcı hafif beyaz çelik ve ahşap kutulardan tasarlanmış kitaplık alanına çekiliyor. Kısıtlı hacimde kullanıcıların rahatlıkla eylemlerini sürdürebilecekleri bir mekan yaratmak isteyen mimarlık ofisi, cam pencerenin hemen yanında kitap teşhir, okuma ve tartışma alanı olarak büyük bir çalışma masası tasarlamış. Böylece insanların kitap okurken aynı zamanda güneşin, söğüt ağaçlarının ve nehir manzarasının tadını çıkarması arzulanmış. Batı cephesindeki pencere ise gölgelik görevi görürken aynı zamanda geleneksel süsleme diline de yanıt veriyor.

Etiketler: