Sosyal Konuta Yeni Soluk

Fransa'nın Bordeaux kentindeki 1960'lardan kalma sosyal konutun üç bloku, cepheye takılan balkonlar ve kış bahçeleriyle yenilenerek hem sakinlerine hem de sosyal konut tipolojisine yeni bir soluk getiriyor.

Proje, Bordeaux’daki Cité du Grand Parc yenileme programının ilk aşaması olarak içinde halen yaşanmakta olan üç sosyal konutun dönüşümünü konu alıyor. 1960’ların başlarında inşa edilmiş bu konut kompleksi 4000’den fazla haneyi barındırıyor. 10 ila 15 kat arasında yükseklikleri değişen G, H ve I blokları ise 530 haneye ev sahipliği yapıyor. Bu bloklar yeniden tanımlanan mekansal nitelikler ve konforla dönüştürüldü.

Ek kış bahçeleri ve balkonlar herbir dairenin daha fazla günışığı alması, daha akışkan mekan kullanımlarına olanak vermesi ve daha geniş bir manzaraya hakim olmasını sağlıyor. İçerden bakıldığında kentin alçak topoğrafyası nedeniyle Bordeaux manzarası panoramik ve eşsiz görünüyor.

Üst sınıflar için yapılan gökdelen rezidansların geleceğin sorumlu konutları olarak tanımlandığı bir zamanda G, H ve I blokları bu niteliklere cömert, ekonomik ve sürdürülebilir olarak erişmek için fırsat sunuyor. Projenin genel ekonomisi, mevcut yapının strüktüründe, merdivenlerinde ya da döşemelerinde önemli müdahalelere gidilmeksizin mevcut yapının korunması üzerine kuruldu. Bu ekonomik yaklaşım enerjinin projeye yapılan cömert eklere odaklanmasını mümkün kıldı ki bu ekler konutların niteliklerini ve boyutlarını kalıcı bir şekilde zenginleştirmenin anahtarıydı. Bunlar kullanılan mekanı genişletiyor ve konutun içinde bir evrim gerçekleştirerek evde kalırken dışarda yaşama fırsatını sunuyor. Daireler geniş kış bahçelerine ya da balkonlara açılarak tamamen kullanılabilir olan hoş dış mekanlar üretiyor, H ve I bloklarının güney cephesinde ve G blokunun iki cephesinde 3,8 metreşer derinliğinde ekler.

İç mekanlarda iyileştirme ve banyoların yeniden yapılması da planlanıyor. Blokların zemin katındaki bahçeler de yeniden düzenlendi, kullanımları ve onlara erişim kolaylaştırıldı. Projede aynı zamanda yapı kabuğunun bütüncül performansına, dikey sirkülasyonun ve giriş hollerinin yeniden yapılandırımlasına da el atıldı.

Bu proje, çoğunlukla eleştirilen bir yapılı miras olan sosyal konutun uygun ve ekonomik bir dönüşümle yeniden alınabileceğinin örneği. Mimari niteliklerden yoksun olmakla yargılanan ve olumsuz gözle bakılan mevcut durumdan cömert, içinde yaşaması hoş ve iyi performans gösteren konutlara dönüşüm, tipolojilerin ve yaşam koşullarının, konfor ve keyfin yenilenmesi ve sosyal konut imajının iyileştirilmesiyle gerçekleştirildi.

Vaziyet planı
H ve I bloklarının önce ve sonraki aksonometrik perspektifleri
G blokunun önce ve sonraki aksonometrik perspektifleri
Eklerin ana prensipleri
H ve I bloklarının önce ve sonraki tipik kat planları
G blokunun önce ve sonraki tipik kat planları
H ve I bloklarının önce ve sonraki kesitleri
G blokunun önce ve sonraki kesitleri

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: