Stefano Boeri, AGT'nin Davetiyle Türkiye'ye Geldi

8 Haziran'da düzenlenen Yeşil Rapido 2. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı, dünyaca ünlü mimar ve şehir plancısı Stefano Boeri'yi ağırladı. Yapı bileşenleri sektörünün önde gelen temsilcilerinden AGT tarafından özel olarak davet edilen Boeri, sürdürülebilir kentsel tasarım ve mimari hakkında deneyimlerini aktardı.

Ulusal ve uluslararası çağdaş mimarlık ve şehircilik üzerine araştırma ve uygulamalar yapan Stefano Boeri Architetti'nin kurucu ortağı mimar Stefano Boeri, dünyanın ilk dikey ormanı olarak bilinen Bosco Verticale isimli projesi ile tanınıyor.

Milano'da inşa edilen proje, kentsel konutlarda insanlar ile ağaçları bir araya getiriyor. Şehir merkezinde etrafı bitkilerle çevrelenmiş bir yaşam alanı sunan proje, 76 ve 110 metrelik iki kuleden oluşuyor. Yaklaşık 900 ağaca ve 2000 çeşit bitki türüne ev sahipliği yapan kulelerin cephelerindeki balkonlara küçüklü büyüklü birçok bitki yerleştirilerek yeni bir yaşam alanı oluşturuluyor. Tasarım ekibi bu alanın havadaki kirliliğin etkisini azaltacağını söylüyor. Proje aynı zamanda gürültü kirliliğine bir set olabilecek ve aşırı güneş ışığını gölgelerken oksijen üreten mikroklimatik bir ortam yaratacak.

Konferansta ayrıca AGT sponsorluğunda Türkçeleştirilen Stefano Boeri'nin Bosco Verticale projesinin anlatıldığı The Vertical Forest isimli kitabı katılımcılara hediye edildi.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL