Tamamlayıcı Bileşenler

Bir kamusal alan projesi için kolları sıvayan Spacemakers ekibi, düzenlediği atölye ile gençleri tasarım sürecinden başlayarak bölgedeki yaşantının daha aktif bir parçası haline getirmeyi amaçlıyor. Atölye kapsamında özel olarak geliştirilen mobilya bileşeni ile projede yer alacak oturma birimleri tasarlanmış.

Londra’nın Wealdstone ilçesinde yeni bir kamusal alan yaratma fikriyle yola çıkan daha büyük bir projeye dahil olan Spacemakers ekibinden, öncelikle bu alan için yeni kullanımlar geliştirmeleri ve yeni kullanıcılar bulmaları istenmiş. Ekibin ilk tespit ettiği sorun ise gençlere yönelik hizmetlerin kısıtlı olmasından dolayı buradaki genç aktivitenin azlığı ve hatta bu durumun gençlerin etrafta vakit geçirmesine karşı hoşnutsuzluk duygusuna sebep olduğu olmuş. Bu noktada ekip, mevcut dinamikleri değiştirmeye, gençleri hayatın merkezine almaya ve bunun için Wealdstone’daki bütün sakinlerin kullanacağı bir şey üretmek üzere gençlerle birlikte çalışmaya karar vermiş.

“Wealdstone için ve Wealdstone tarafından” düşüncesiyle hem gençler hem de proje alanı hakkındaki olumsuz yargıların yıkılmasını amaçlayan Spacemakers, tasarım ofisi Silo ve bölgeden bir grup genci bir atölye düzenleyerek bir araya getirmiş. Profesyonel tasarımcılarla 17-18 yaşlarındaki altı gençten oluşan grup altı ay boyunca, planlanan yeni kamusal alanda kullanılabilecek oturma birimleri üzerine araştırma, tasarım ve üretim aşamalarında birlikte çalışmışlar.

Wealdstone, Spacemakers, Silo Studio, XXI Mimarlık Dergisi

Wealdstone Youth Workshop kapsamında taşıyıcı ayak, kolçak ya da bağlantı elemanı olarak kullanılabilecek çok işlevli bir mobilya bileşeni tasarlanmış. “Wealdstone Leg” adı verilen parça, bu atölyede ortaya çıkarılması amaçlanan tabure, bank ve sandalye gibi farklı oturma birimlerinin ayakları olarak kullanılmış. Silo’nun “el yapımı yüksek teknoloji” olarak nitelendirdiği üretim yöntemi, seri üretimde kullanılan endüstriyel teknikler ile malzemeleri alarak daha küçük bir üretim ölçeğine uyarlıyor. %60 polipropilen ve %40 kağıt hamuru kullanılarak üretilen parçaların her biri ise üretim tekniğinden dolayı özgün renklere sahip oluyor.

Etiketler: