Üretimden Spora

Viborg şehrindeki endüstriyel üretim antreposu EFFEKT tarafından yeniden işlevlendirilerek sokak sporlarının yapıldığı spor ve kültür merkezine dönüştürüldü.

Danimarka’nın Viborg şehrinde yer alan ve yaklaşık 3000 metrekarelik alana yerleşen antrepo, yeniden işlevlendirildi. Yenilenmeden önce 1960'ların sonlarında inşa edilen tipik endüstri yapılarının niteliklerini taşıyan yapı, özellikle geleneksel sporlar arasında sayılmayan sokak sporlarına hizmet etmesi için spor ve kültür merkezi olarak tasarlandı.

Yapının tasarımcılarından Mikkel Bøgh, bu endüstriyel üretim antreposunun strüktürel genel yapısının korunduğuna ve yapıyı gençler için bir çekim noktası haline getirecek ve onların alternatif etkinliklerine yer açacak bir kültür merkezi haline getirmeyi hedeflediklerine değiniyor.

Merkez; parkour, paten, bouldering ve basketbol gibi kendi kendine organize edilebilen sporlar için çok çeşitli olanaklar sunuyor. Ayrıca müzik prodüksiyonu için DJ setleri, animasyon stüdyoları, üretim laboratuvarı, sanatçı stüdyoları, ahşap ve metal için özel atölye alanları da mevcut.

Tasarımcı ekip, sosyal alanlar ve gayri resmi toplantı alanlarını yapının geneline dağıtmış; birimler çeşitli tesisler arasında stratejik olarak iç içe geçmiş, böylece gençlere merkezdeki çeşitli faaliyetler arasında seçim yapma fırsatı sunulmuş. Bu şekilde katılım oranının da artacağı öngörülmüş. Merkez içerisindeki işlevler, gün ışığı ve sıcaklık gibi çeşitli veriler üzerinden özel gereksinimlere göre planlanmış.

Çevredeki arazinin merkezin kapalı alanlarının doğal uzantısı haline geleceğini öngören tasarımcılar, aynı zamanda yaya ve bisiklet yolu ile bölgeyi Viborg'un şehir merkezine bağlayan bir eğlence şeridi tasarlamış. Aks boyunca çeşitli sokak sporları ve kültürel işlevlerin yer alması da planlanıyor.

Yapıda cephe malzemesi olarak şeffaf polikarbonat kullanılmış. Bu sayede yapının çevresindeki diğer endüstri yapıları arasında ayırt edilmesi, cephenin aydınlık ve geçirgen olması sağlanmış. Aynı zamanda cephesinde yerel sanatçıların eserlerini sergileyebilmeleri için dev tuval niteliğinde boşluklar bırakılmış.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: