XXI 2023 Dünya Mimarlık Günü’nü Kutluyor

UIA’nın (International Union of Architects) önderliğinde1985 yılından itibaren her yıl Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Habitat Günü'ne paralel olarak Ekim ayının ilk Pazartesi günü tüm dünyada kutlanan Dünya Mimarlık Günü’nün 2023 teması “Architecture for Resilient Communities / Dirençli Topluluklar için Mimarlık”.

2023 yılı hem ülkemiz hem de dünya için doğal afetlerin özellikle kentleri vurduğu bir yıl olarak şimdiden tarihe geçti. Doğal afetlerin yanı sıra dünyanın her yerindeki kontrolsüz kentsel yayılma, iklim krizleri, birçok ülkedeki siyasi çalkantılar, toplulukları tehdit eden, yoksul ve dezavantajlı grupları büyük ölçüde etkileyen sosyal, ekonomik ve çevresel eşitsizlikleri de ortaya çıkardı. Bu durum, kentlerin düzenlenmesi, çevreye ve topluma saygılı mimarinin üretilmesi için geleneksel planlama araçlarının etkinliği ve yeterliliği konusunu da gündeme getirdi. Tüm bu olumsuzluklara karşı mimarların dirençli kentler ve yaşam alanları oluşturmak adına neler yapabileceği de mimarlık gündeminin birincil sorusu haline geldi.

Ayrıca gelişen teknolojinin mimarlara sunduğu yeni alternatifler mimarın rolünün de yeniden tanımlanacağı bir geleceğe doğru gittiğimizi bizlere gösterdi. Mimari tasarım ve mimarlık eğitiminde kullanılan teknolojileri hedefe uygun bir şekilde ele alma konusu da mimarların yönetmesi gereken bir diğer unsur olarak öne çıkmaya başladı.

XXI ekibi olarak hem şantiyelerdeki görevleriyle hem de proje çalışmalarıyla yaşam alanlarını şekillendiren, geleceğin mimarlarını yetiştiren ve literatüre çalışmalarıyla katkı sağlayan, kamu kurum ve kuruluşlarında karar verici olarak yer alan, tarihten günümüze miras kalan eserleri belgeleyen ve yenileyen, yazılarıyla ve yayınlarıyla ilham veren ve daha birçok alanda mimarlık mesleğini insanlığın hizmetine sunan tüm mimarların Dünya Mimarlık Günü’nü kutluyoruz.

2023 Ekim ayı boyunca gerçekleştirilecek etkinliklere buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

İlgili İçerikler: