Yalın Kübik

Ven Mimarlık tasarımı Arden Medikal fabrika binası, yalın kübik formuyla konumlandığı sanayi dokusunda bir röper noktası oluşturuyor.

Ankara'da, ortopedi ve rehabilitasyon ürünleri üreticisi olan Arden Medikal, kendi markası olan Orthocare ile üretim yapmakta. Bir sanayi sitesinde yer alan tesislerinde güney cephede peyzaj, karşılama alanı ve yönetim; kuzey cephede ise servis ve üretim alanları yerleştirildi. Yapı tasarımında öncelikle malzeme üretim alanı, yönetim alanı, sosyal alanlar, servis hacimleri, altyapı ve donanım alanları gibi temel üniteler aralarındaki ilişki etüt edildi ve birincil olarak işlev akış şeması çözüldü. Fabrikanın alt zemin katında metal ve ahşap atölyeleri ile lojistiğe hizmet veren mahaller, üst zemin katındaysa örme ve dikiş atölyeleri ile kalite kontrol mahalleri yer alıyor. İdari ofis ise birinci katta konumlanıyor. Yapının ikinci etabının olma olasılığı yani ileri tarihlerde gelişme ve büyüme olanakları da projenin ilk etabında kurgulandı.

Yapı basit kübik formuna rağmen kendisini çevreleyen sanayi tesis dokusunda bir röper noktası olarak öne çıkmakta.Tasarımda ana yola göre düşük kotta bulunan arazinin topoğrafyası bir avantaj olarak yorumlandı ve ön bahçe yol kotunda tesviye edilmedi. Bunun sonucunda üst zemin kat yola köprü ile bağlandı ve alt zemin kat, kuzey cephede olduğu gibi, güney cephede de bahçeye açılabildi. Buraya cephe veren sosyal koridor ve yemekhanenin önündeki geniş peyzaj alanında biyolojik bir gölet kurgulandı ancak henüz yapımı tamamlanmadı.

Tasarım sürecinde sanayi tesisinde çalışanlar için motivasyonu artıracak huzurlu ve aydınlık alanlar yaratılması önemsendi. Gün ışığı ile de aydınlanan atölyelerde uzak dağların manzarasını yakalayan pencereler maksimum boyutlarına ulaşıyor.

Cephede endüstriyel bir ürün olan tuğlanın karakteristik yapısı baskın. Köprü ve teraslarda genleştirilmiş metal yüzeyler tuğlaya eşlik ediyor. İç mekanda ise tavanlar ve kolonlar brüt beton bırakıldı. Döşemeler ve merdivenler, ortak hollerde epoksiden, atölyelerdeyse yüzeyi sertleştirilmiş yalın betondan. Fabrikanın ilk karşılama alanı olan yüksek lobide ise cephedeki tuğla iç mekanda bir motif öğe olarak kullanıldı.

Vaziyet planı
Batı cephesi görünüşü
Doğu cephesi görünüşü
Güney cephesi görünüşü
Kuzey cephesi görünüşü
A-A kesiti
B-B kesiti

Etiketler: