Yawata'da Bir Ev

EN

Hirokazu Taniguchi Atelier tarafından iki aile için tasarlanan ev Japonya'nın Yawata şehrinde yer alıyor. Ev sahibinin, ebeveynleriyle birlikte yaşayabileceği şekilde düzenlenen konut, daha önce tarım alanı olarak kullanılan eğimli bir araziye yerleşiyor.

Kot farkı bulunan, iki set halindeki parselin konut arazisine dönüştürülmesi için bir istinat duvarı inşa edilmesi gerekiyordu, bu da masraflı olacağı ve araziyi bölerek kullanımını zorlaştıracağı için parsel uzun yıllar atıl bırakılmıştı. Ofis, tüm arazinin potansiyelini değerlendirmek için kot farklılıklarını avantaja çevirecek bir öneri geliştirdi.

Herhangi bir güçlendirme çalışmasına gerek bırakmayacak şekilde, alçak zemine küçük bir hacim ve yüksek zemine uzun bir hacim yerleştirilerek arazi güvence altına alındı. Temel sayısını azaltarak maliyetleri düşürmek ve aynı zamanda bir giriş açıklığı oluşturmak üzere arazi ile ev arasında boşluk bırakıldı.

Müşteri kendisi için manzaraya açılan, tek yatak odalı bir yaşam alanı, misafirleri için ayrı bir oda ve barbekü yapabileceği bir bahçe; ebeveynleri içinse tek katlı kompakt bir ev, eşyaları saklamak için çatı katı ve bonsai ağaçları yetiştirmek için özel bir alan talep etti. Buna göre üst kotta, erişilebilirliği nedeniyle ebeveynler için tek katlı bir ev tasarlandı. Evin diğer yarısı ise alt kottan girilecek şekilde iki katlı olarak düzenlendi. Bu iki konut uzun bir çatı ile birleştirilerek, bir tür sıra ev inşa edildi. Ahşap konstrüksiyonla inşa edilen yapı, otopark alanına da uzanan geniş saçaklı beşik çatıyla örtüldü.

Etiketler: