Zafer Takı’na Giydirilen Örtü 2024 Paris Olimpiyatları’nda Kullanılacak

GÖKÇE ARAS ENGİN

Christo ve Jeanne-Claude’un anıtsal enstalasyonu L'Arc de Triomphe Wrapped'ın (Zafer Takı Giydirme) ileride kullanılmak üzere geri dönüştürüldüğü duyuruldu.

Paris Belediye Başkanı Anne Hildago yaptığı açıklamada, "Kumaş ve ipler, Paris'teki bir sonraki büyük etkinliklerimiz, özellikle de 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için gölge yapılara, çadırlara veya ambarlara dönüştürülecek" dedi ve ekledi: “Bu, sanat dünyasının iklim zorluklarına uyum sağlama yeteneğinin çok güzel bir örneği”.

Çevre örgütü Parley for the Oceans, işin inşasında kullanılan yaklaşık 25 bin metrekare mavi polipropilen kumaşın ve yedi bin metre kırmızı polipropilen ipin geri dönüştürülmesi çabasına öncülük ediyor. Parley for Oceans'ın kurucusu ve genel müdürü Cyrill Gutsch, projenin “zararlı ve toksik uygulamaların geçmişte kaldığı yeni bir ekonomiyi" yansıttığına inanıyor.

Çalışmada ortaya çıkan ahşap ve çelik altyapılar, marangozluk kooperatifi “Les Charpentiers de Paris” ve çelik üreticileri ArcelorMittal ve Derichebourg Environnement tarafından halihazırda yeniden kullanıldı.

Fotoğraf: Lubri
Fotoğraf: Lubri
Fotoğraf: Lubri

Binaları, tarihi eserleri, parkları ve doğal alanları giydirmesiyle bilinen ve 2020 Mayıs ayında hayatını kaybeden ünlü sanatçı Christo Vladimirov Javacheff, bu projenin “fikir babası” ve girişimcisi olarak biliniyor. Proje, sanatçının çizdiği taslağa bağlı kalınarak eşi Jeann-Claude ve yeğeni Vladimir Yavachev tarafından tamamlandı ve 18 Eylül - 3 Ekim 2021 tarihleri arasında ziyaretçilerle buluştu.

Christo ve Jeanne-Claude’un eserleri çoğu zaman sökülmek amacıyla monte ediliyordu. Örneğin Yüzen İskeleler (2014 - 2016), İtalya'daki Iseo Gölü üzerinde yüzen bir yapıydı ve orada kullanılan malzemeler daha sonra Alman geri dönüşüm şirketi Al-tex tarafından iğne keçesi ve binicilik halkaları yapmak için geri dönüştürüldü.

Christo ve Jeanne-Claude’un stüdyosu şu anda 1977'de tasarlanan, İslam mimarisinden ilham alan ve Abu Dabi'de sergilenmesi beklenen Mastaba adlı eser üzerinde çalışıyor. Tamamlanan eserin hacim bakımından dünyanın en büyük çağdaş heykeli olması bekleniyor.

Christo ve Jeanne-Claude 37 yıl önce yine Paris’in diğer bir ünlü eseri olan Pont-Neuf Köprüsü’nü giydirmişti. 

Etiketler:

İlgili İçerikler: