Onaranlar Kulübü Beşiktaş’ta Kamusal Alan Dönüşümü Gerçekleştirdi

Onaranlar Kulübü, Beşiktaş Belediyesi’nin de desteğiyle Alman Deresi Yürüyüş Parkuru’ndaki basketbol sahası ve çevresini “diyalog” temasıyla onararak kent mobilyası tasarımları ve basketbol saha zemin uygulaması gerçekleştirdi.

Onaranlar Kulübü, Alman Deresi Topluluk ve Hareket Alanı Projesi kapsamında insanların düşünce, hayal, doğa, kent, çevre ve kendileriyle olan diyaloğuna dikkat çeken bir yaklaşım ortaya koyarak “iyi bir dünya için iyi bir diyalog” önermesini kamusal alanda çevre, hareket, ilham ve umut kesişiminde buluşturdu.

Paylaşılan en büyük ortak alanlar olan parkların, kent ile kurulan diyalog için önemli bir zemin oluşturduğunu ifade eden Onaranlar Kulübü, uzun yıllar yürüyüş parkuru ve çeşitli spor aktiviteleri için imkan sağlayan Alman Deresi Yürüyüş Parkur’undaki basketbol sahasını onarıp, insanların kendisiyle olduğu kadar çevresiyle de diyaloğunu ve sosyal aktivitesini geliştirecek topluluk alanları oluşturdu.

Parkın ziyaretçilerinin keyifli vakit geçirebileceği şekilde yeniden yorumlanan alandaki basketbol saha zemin tasarımında illüstrasyon sanatçısı Uğur Acil, topluluk alanındaki mobilya tasarımlarında ise kulübün tasarım ekibinden Kemal Atlıoğlu görev aldı. Alman Deresi Topluluk ve Hareket Alanı 2 aylık tasarım, 20 günlük uygulama süresi sonunda 1 Ekim 2022 tarihinde kullanıma açıldı.

Kulübün kurucularından Ufuk Emin Akengin “İstanbul’a ikinci kez kamusal alan projesi kazandırdığımız için çok mutluyuz. Özellikle yerel yönetim ve köklü bir holdingin projenin gerçekleşmesindeki özverisi bizleri süreç boyunca çok motive etti. Alman Deresi Topluluk ve Hareket Alanı projesinin Türkiye’de bu tarz iş birlikleri kurarak kolektif bilinçle hareket etme adına önemli bir ilham olacağını düşünüyoruz.” açıklamasında bulundu.

Onaranlar Kulübü, herkesi daha mutlu ve sürdürülebilir kent ve topluluklar yaratma amacıyla kamusal alanda yarattığı hikayelerin bir parçası olmaya, diyalog kurmaya, birbirine ilham olmaya davet ediyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: